Koniec czarterów na Okęciu. Samoloty będą latać z Modlina i Radomia

Wybierasz się na wakacje samolotem z biurem podróży? Chciałeś lecieć z Warszawy? Z dużym prawdopodobieństwem odlecisz z Modlina albo z Radomia.

Koniec czarterów na Okęciu. Samoloty będą latać z Modlina i Radomia
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 kwietnia 2019

„Puls Biznesu" pisze, że już od 2021 roku Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze, które zarządza lotniskami chce zlikwidować loty czarterowe z lotniska Chopina. Biura podróży, które korzystają do tej pory z największego lotniska w Polsce, zachęcane są do tego, by korzystały z lotnisk w Modlinie i Radomiu. TUI i Grecos rozmawiają już o takich lotach z lotniskiem w Modlinie. 

Sprawdź także: Opóźniony lot. Zobacz, na co możesz liczyć

Loty czarterowe z Modlina

W trakcie wakacji mają się już pojawić pierwsze samoloty czarterowe w Modlinie, a jak przekonują władze lotniska, rozmowy z biurami podróży są już na ostatniej prostej. W kolejnych latach mają się pojawiać kolejne połączenia. "Najbardziej zaawansowane są rozmowy z TUI i Grecosem" — dodał z kolei Marcin Danił, wiceprezes portu.

Marcin Dymnicki, prezes TUI podkreśla z kolei, że przedsięwzięcie rozpocznie się od czterech lotów tygodniowo, a pierwsze rejsy z Modlina planowane są już na majówkę. Lotnisko Chopina chce wprowadzić wymogi, które będą w stanie spełnić wyłącznie linie regularne. Od 2021 roku nie ma już być na nim żadnych operacji czarterowych.

Sprawdź także: Ubezpieczenie biletu lotniczego. Co to jest?

Lotnisko w Modlinie i Radomiu

Jak podaje „Rzeczpospolita” dla obu touroperatorów loty z Modlina wykonywać będzie Ryanair Sun, spółka do której irlandzki przewoźnik przeniesie w tym roku wszystkie samoloty startujące w ramach regularnych połączeń w Polsce pod marką Ryanair. Największe polskie lotnisko w Warszawie jest już bardzo obciążone.

Z najświeższych danych wynika, że w pierwszym kwartale 2019 roku obsłużyło blisko 3,7 mln pasażerów, co daje 8-procentowy wzrost wobec pierwszego kwartału ubiegłego roku. Lotnisko Chopina odprawiło ok. 1,2 mln osób w ruchu transferowym, co stanowi wzrost o prawie 20 proc. rok do roku" — poinformował w komunikacie port. Jak dodano, pierwszy kwartał roku 2019 to o 8 proc. więcej podróżnych w porównaniu z pierwszym kwartałem roku 2018.

Rekord pasażerów na Okęciu

Port tłumaczy, że z uwagi na stale rosnącą liczbę operacji lotniczych i konieczność dbania o bezpieczeństwo podróżnych, w połowie miesiąca stołeczne lotnisko rozpoczęło modernizację jednej z dróg startowych. "Remont wymusił przeniesienie wszystkich operacji na jedną drogę startową, co wiąże się, niestety ze zwiększeniem liczby samolotów wykonujących starty i lądowania. Osoby mieszkające w dzielnicach sąsiadujących z lotniskiem mogą z tego powodu odczuwać większe niedogodności, za co bardzo przepraszamy".

Prace te są jednak niezbędne. "Dokładamy wszelkich starań, aby roboty zostały zakończone zgodne z harmonogramem" — czytamy. Być może „przerzucenie” czarterów na mniejsze lotniska trochę poprawi przepustowość lotniska. Mało tego. Za kilka lat ma też powstać Centralny Port Komunikacyjny, który ma przejąć sporo ruchu z lotniska w Warszawie.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!