Kiedy trafisz do Krajowego Rejestru Dłużników

KRD to informacja gospodarcza zawierająca dane o firmach i osobach fizycznych, które posiadają długi.

rejestr długów
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 marca 2019

Zestawienie prowadzone jest od 2003 roku. Początkowo na listę trafiały tylko podmioty gospodarcze, ale w 2010 roku to się zmieniło. W zależności od tego kto jest dłużnikiem, stosowane są różne zasady.

Wysokość zobowiązania w KRD

Pierwszą z nich jest wysokość zobowiązania. Przedsiębiorca trafi do rejestru za dług przekraczający 500 zł, podczas gdy osobie fizycznej wystarczy już nieuregulowanie należności w wysokości 200 zł. Jego źródło nie jest ograniczone przepisami. Do PKD można trafić zarówno za niepłacenie alimentów, unikanie spłat kredytu, nieuregulowane mandaty czy zaległe rachunki.

Istotną kwestią jest także czas zaległości. Zadłużenie powinno trwać dłużej niż 60 dni. Przed upływem tego czasu nie może być mowy o dokonaniu wpisu.

Czytaj również:

Do sklepu z własnymi opakowaniami

5 sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu

Zwolnienia lekarskie 2019

Zgłoszenie dłużnika do KRD

Ponadto przed zgłoszeniem dłużnika do Krajowego Rejestru Dłużników wierzyciel powinien poinformować go o tym na piśmie. Oświadczenie należy przesłać listem poleconym. Wiążące jest posiadanie potwierdzenia nadania pisma. Jeśli zobowiązany do zwrotu pieniędzy, nie odbierze pisma wierzyciel i tak może kontynuować czynności.

Osoby, które widnieją w rejestrze muszą liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Najważniejszą są problemy przy poszukiwaniu źródeł dofinansowania np. zaciągnięciu pożyczki, wzięciu kredytu, a nawet wyrobieniu karty kredytowej. Podmioty uwzględnione w wykazie, nie dają instytucjom finansowym gwarancji regularnych spłat. Ta niepewność podwyższa ryzyko, co może wpłynąć na decyzję odmowną.

Kto może sprawdzić informacje w KRD

Jednak banki nie są jedynymi podmiotami, które szukają informacji o swoich klientach w KRD. Z rejestru może korzystać każdy np. operator telefonii komórkowej.

Aby zniknąć z rejestru, należy przede wszystkim spłacić dług. Wierzyciel w ciągu 14 dni od uregulowania zobowiązania, powinien przekazać stosowną adnotację. Krajowy Rejestr Długów ma 7 dni na usunięcie wpisu, licząc od chwili otrzymania informacji. Po trzech latach od dokonania wpisu KRD usuwa dane.

Każdy może sprawdzić czy znajduje się na liście. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki znajdującej się na stronie www.krd.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!