Kara dla dewelopera z Poznania. UOKiK nakazuje zapłacić sporą sumę

Zmiana powierzchni mieszkania, ograniczenie kar za opóźnienia oraz pełnomocnictwa do podziału części wspólnych nieruchomości – takie postanowienia znajdujące się w umowach dla nabywców mieszkań na jednym z poznańskich osiedli, zostały uznane przez UOKiK za niedozwolone. Regulator nałożył na dewelopera – spółkę 3DOM karę — blisko 160 tys. złotych.

Kara dla dewelopera z Poznania. UOKiK nakazuje zapłacić sporą sumę
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 lipca 2019

Niedozwolone klauzule w umowach z deweloperem

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, postępowanie przeciw poznańskiej spółce zostało wszczęte w październiku 2018 roku. Miało ono związek z realizowaną przy ul. Fieldorfa w Poznaniu inwestycją „Strzeszyn Park”. Przyczyną były wątpliwości UOKiK związane z postanowieniami znajdującymi się we wzorcu umowy przekazywanym klientom firmy.

Według prezesa UOKiK Marka Niechciała, w tym przypadku za niedozwolone zostały uznane cztery klauzule. - Deweloper wykorzystywał swoją pozycję i narzucał konsumentom niekorzystne dla nich warunki. Na przykład chciał ograniczyć kary za opóźnienie w przeniesieniu prawa własności i wydaniu lokalu do maksymalnie 5 proc. ceny mieszkania. Oznacza to, że poniósłby takie same konsekwencje niezależnie od tego, czy by się spóźnił o 100 dni, czy o 2 lata - wyjaśnił.

Wśród przykładowych klauzul zakwestionowanych przez regulatora znalazły się m.in. (cytujemy za komunikatem UOKiK):

- Zmiana wielkości mieszkania. Deweloper zastrzegł, że jeśli ostateczna powierzchnia lokali będzie różnić się od tej z umowy w granicach do 2 proc., to takie zmiany nie wpływają na rozliczenie ceny. Oznacza to, że gdyby powierzchnia lokalu okazała się mniejsza, konsument i tak byłby zobowiązany do zapłaty wyższej ceny nieodpowiadającej rzeczywistej wielkości jego mieszkania.

- Kary za opóźnienie. Zgodnie ze wzorcem umowy, jeśli deweloper nie dotrzyma terminu ustanowienia odrębnej własności lokalu, przeniesienia prawa własności lub wydania mieszkania, to zapłaci karę. Za każdy dzień zwłoki – 0,05 proc. ceny brutto, ale w sumie nie więcej niż 5 proc. W ten sposób spółka poniesie konsekwencje tylko za opóźnienie nie przekraczające ok. 100 dni. Mając zagwarantowaną górną granicę kary umownej, 3DOM może zatem, nie narażając się na negatywne konsekwencje finansowe, przez dłuższy czas nie dotrzymywać terminu wykonania umowy. Konsumenci nie mają w tej sytuacji możliwości nacisku na spółkę, jaki mogłaby stanowić kara umowna zastrzeżona na ich rzecz bez ograniczenia wysokości.

- Pełnomocnictwa. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował też klauzulę, zgodnie z którą kupujący udziela deweloperowi pełnomocnictw do głosowania i wszelkich innych czynności związanych z podziałem nieruchomości wspólnej do korzystania czy łączeniem i podziałem lokali. W efekcie, spółka 3DOM, może decydować o wielu ważnych sprawach, np. zmieniać przeznaczenie lokali lub pomieszczeń przynależnych. Nie zawsze musi być to zgodnie z interesem danego konsumenta. Postanowienie zostało sformułowane nieprecyzyjnie – nie wiadomo, jakie konkretnie działania i w jakich kwestiach spółka może podjąć w imieniu klienta. Ponadto była to jedna z wielu klauzul we wzorcu, którą kupujący mógł łatwo przeoczyć i nie musiał być świadomy jej konsekwencji, nie miał też właściwie możliwości podpisania umowy bez niej. Tymczasem postanowienia dotyczące pełnomocnictw powinny stanowić osobny dokument sformułowany precyzyjnie i jednoznacznie zauważa UOKiK.

10 elementów, na które musisz zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie10 elementów, na które musisz zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie Martyna Kowalska

Czy od decyzji UOKiK można się odwołać?

Za stosowanie powyższych postanowień, uznanych przez urząd za niedozwolone, na poznańskiego dewelopera została nałożona kara – 157.506 złotych. Na mocy decyzji regulatora, spółka jest zobowiązana do wysłania listów poleconych do wszystkich klientów, w których poinformuje o tym, że powyższe klauzule są bezskuteczne na mocy postanowienia UOKiKu. Jak wyjaśnia Marek Niechciał, w każdym przypadku niedozwolone postanowienie należy traktować tak, jakby w ogóle nie było go w umowie. Nie trzeba tego udowadniać w sądzie – zaznaczył.

Obecnie, spółka 3DOM ma miesiąc na odwołanie się do sądu, decyzja UOKiK jest bowiem nieprawomocna.

Czy będzie nowa ustawa deweloperska?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował projekt nowej ustawy deweloperskiej, która zakłada powstanie specjalnej instytucji chroniącej kupujących mieszkania – Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu zacznie funkcjonować mechanizm, który w sytuacji bankructwa dewelopera pozwoli nabywcom mieszkań odzyskać wszystkie wpłacone pieniądze. Jak informuje UOKiK, obecnie projekt ten jest procedowany przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Skarga na dewelopera do UOKiK-u – co może zrobić nabywca?

Na potrzebę powstania takiej ustawy wskazują statystyki. Tylko w tym roku regulator otrzymał ponad 40 skarg na deweloperów od konsumentów nabywających mieszkania. Najwięcej z nich dotyczy postanowień umownych oraz niedotrzymania terminu przeniesienia własności nieruchomości na kupującego.

Obecnie UOKiK postawił zarzuty i prowadzi postępowania przeciw czterem firmom deweloperskim. W sprawie kolejnych dwudziestu dwóch toczą się postępowania wyjaśniające – informuje urząd na swojej stronie internetowej.

Kupujesz mieszkanie od osoby prywatnej? Nie masz ochrony jako konsument. Dlaczego?Kupujesz mieszkanie od osoby prywatnej? Nie masz ochrony jako konsument. Dlaczego? Natalia Ryńska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!