Jazda hulajnogą po ścieżce rowerowej grozi mandatem

Nie każdy pojazd wyposażony w koła ma prawo poruszania się po ścieżce rowerowej. Zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym, droga dla rowerów lub jej część przeznaczone są do ruchu rowerów. Jak wiadomo, hulajnoga rowerem nie jest, więc jej użytkownik nie ma prawa korzystać z tej przestrzeni.

Jazda hulajnogą po ścieżce rowerowej grozi mandatem
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 marca 2019

Po wprowadzeniu do Polski elektrycznych hulajnóg, zapanował istny chaos. Hulajnogi jeżdżą wszędzie: po chodnikach, a nawet po ulicach. Użytkownicy nie znają przepisów, przez co narażają się na mandat.  Przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym wcale nie mówią o hulajnogach.

Rozwijana prędkość i związane z nim zagrożenia nie są jedynymi powodami, którymi kierują się osoby na hulajnogach, wybierając jazdę po ścieżce rowerowej. Zazwyczaj są one tworzone z równej nawierzchni, co znacząco wpływa na komfort jazdy.

Dlaczego nie mogę jechać elektryczną hulajnogą po ścieżce rowerowej?

Ustawodawca pozostaje jednak głuchy na zmieniające się realia oraz potrzeby społeczne i uparcie ignoruje opisywany problem. Z punktu widzenia bezpieczeństwa pieszych, zrozumiałym byłoby zezwolenie osobom wybierającym elektryczne hulajnogi, które potrafią poruszać się z prędkością nawet 25 km/h, do jazdy po ścieżkach rowerowych. Tymczasem prawo o ruchu drogowym wcale nie wspomina o hulajnogach. Jedynie te elektryczne można zakwalifikować do kategorii „pojazdów napędzanych silnikiem”, ale zapis ten nie dotyczy kwestii związanych z korzystaniem ze ścieżki rowerowej, a możliwością poruszania się po poboczu prowadząc taką maszynę.

Wyjątki, czyli kiedy mogę jeździć na elektrycznej hulajnodze ścieżką rowerową?

Osobę poruszająca się na hulajnodze należy uznawać w świetle obecnych przepisów za pieszego, którego miejsce jest na chodniku! Jedynie w przypadku braku chodnika lub braku pobocza, albo gdy korzystanie z nich jest niemożliwe, użytkownik hulajnogi może wejść na ścieżkę rowerową, pamiętając o konieczności ustąpienia miejsca rowerzystom.

Ile wynosi mandat za jazdę elektryczną hulajnogą po ścieżce rowerowej?

Nieprzestrzeganie powyższych zasad może skończyć się mandatem w wysokości nawet 500 zł. To ogromna kwota. Moda na hulajnogi szybko nie przeminie. To bardzo wygody środek transportu, który na krótkich odcinkach świetnie zastępuje komunikację miejską. Dobrze byłoby, gdyby przepisy wreszcie ustaliły jasne zasady korzystania z tego super wygodnego środka transportu.

Czytaj też:

Znalazłem dokumenty. Czy muszę je oddać?

Od kwietnia 2019 wyższe czynsze. Sprawdź, kto zapłaci więcej?

Przeniesienie numeru do nowego operatora. Od marca 2019 jeszcze łatwiejsze

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!