Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem posiadacza pojazdu mechanicznego. Najczęściej umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na rok. Gdy zmienimy ubezpieczyciela, musimy koniecznie wypowiedzieć umowę w dotychczasowej firmie. W przeciwnym razie będzie przedłużona na takich samych warunkach.

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 5 czerwca 2019

Jeśli posiadasz pojazd mechaniczny, musisz wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przenosi na firmę ubezpieczeniową koszty szkód, które powstaną w związku z posiadaniem pojazdu.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej musi zawrzeć posiadacz pojazdu. Chodzi o to, że nie musi to być właściciel samochodu, ale ten, kto ma prawo skorzystania z pojazdu. Posiadaczem pojazdu możemy się stać podpisując z właścicielem umowę leasingu, najmu czy dzierżawy.

Czytaj też: 5 sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu

Jak długo trwa ubezpieczenie OC pojazdu?

Podstawowa zasada zakłada, że ubezpieczenie OC posiadacza pojazdów mechanicznych podpisuje się na 12 miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że umowa taka może się zaczynać dowolnego dnia oraz dowolnego dnia się kończyć, o ile oczywiście zachowamy okres umowy. Można zawrzeć umowę ubezpieczenia OC na okres krótszy niż 12 miesięcy, ale jest to dozwolone jedynie w określonych sytuacjach. Możliwe jest to np. w przypadku pojazdów zarejestrowanych czasowo, zarejestrowanych za granicą albo gdy pojazd jest u pośrednika w sprzedaży samochodów.

Ustawa o ubezpieczeniach pojazdów zakłada, że jeśli nie będzie ona wypowiedziana najpóźniej jeden dzień przed końcem takiej umowy, to istnieje domniemanie, że zawierana jest na kolejny okres i wtedy proces odbywa się automatycznie. Gdy chcemy podpisać umowę ubezpieczenia OC z inną firmą, trzeba o takiej sytuacji poinformować dotychczasowego ubezpieczyciela. Możemy to zrobić najpóźniej jeden dzień przed końcem umowy. Jeśli ten dzień jest dniem wolnym od pracy, to termin wypowiedzenia upływa pierwszego dnia roboczego. I tu ważna uwaga. Zgodnie z prawem soboty nie są dniem wolnym od pracy.  Trochę inaczej jest w przypadku, gdy kupujemy samochód, a ten ma już ubezpieczenie. Wtedy w ciągu 30 dni musimy wypowiedzieć obowiązującą umowę. Jeśli tego nie zrobimy, to takie ubezpieczenie nie będzie przepisane „z automatu”. Ubezpieczyciel będzie musiał potwierdzić fakt przedłużenia umowy.

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy? 

Żeby wypowiedzenie umowy było skuteczne, trzeba je złożyć w formie pisemnej i przekazać bezpośrednio do firmy ubezpieczeniowej. Warto przy okazji dowiedzieć się, czy takie wypowiedzenie może być złożone przez agenta, czy też trzeba je przekazać bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń.

Wypowiedzenie powinno mieć wyraźne oznaczone strony, dodatkowo zapisaną datę i miejscowość, a także numer polisy, która jest wypowiadana. Należy też dokładnie wskazać określony pojazd, czyli przedstawić numer rejestracyjny i markę. W wypowiedzeniu piszemy, że nie chcemy współpracować dalej z tym konkretnym ubezpieczycielem i prosimy o wypowiedzenie umowy. Zawsze na końcu pisma składamy własnoręczny podpis.

Czytaj też: Wypadek na wakacjach po spożyciu alkoholu. Co zrobi ubezpieczyciel?

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!