Jak wyjść z długów komorniczych?

Zalegasz ze spłatami dłuższy czas? Dostałeś pismo od komornika? Chcesz uregulować zaległości ale brakuje ci pieniędzy? Oto kilka rad jak wyjść z długów komorniczych

Jak wyjść z długów komorniczych?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 czerwca 2019

Długi komornicze to potoczna nazwa zaległości w spłatach, które są już egzekwowane przez komornika. Jest to już więc ostateczny etap odzyskiwania należności przez wierzyciela. Nie oznacza to jednak końca świata. Im wcześniej zabierzesz się za działanie w celu spłaty zobowiązań tym większe prawdopodobieństwo, że się uda. 

W wyjściu z długów warto poszukać pomocy kogoś innego. Jedną z możliwości są np. firmy oddłużeniowe. Pomagają zmniejszyć wysokość rat, czasem są w stanie nawet nakłonić wierzyciela do umorzenia odsetek. Zdarza się też, że z ich wsparciem można skonsolidować zadłużenie.

Konsolidacja zadłużenia, to połączenie wielu rat w jedną niższą, dzięki wydłużeniu okresu spłaty.  To jeden ze sposobów wyjścia z długów ale jest polecany wyłącznie bardzo zdyscyplinowanym finansowo osobom.

Czytaj także: Zajęcie komornicze – czy komornik uprzedza o swojej wizycie w domu dłużnika?

Jak wyjść z długów jeśli nie masz pieniędzy?

Wiele osób w problemach finansowych chce wziąć kolejną pożyczkę, by spłacić stare należności. W ten sposób można bardzo łatwo wpaść w spiralę długów. Jeśli więc chcesz wziąć pożyczkę na spłatę innych zobowiązań, zastanów się koniecznie czy będzie ci się to opłacać. Choć wzięcie pożyczki jest pierwszą myślą, która przychodzi do głowy, radzę wychodzenie z długów zacząć od czegoś innego.

Po pierwsze – negocjuj warunki spłaty

Musisz wiedzieć, że wierzycielowi też zależy na tym byś spłacił zadłużenie. W związku z tym podejmij próbę negocjowania warunków spłaty. Możecie zaplanować nowy harmonogram spłat, wynegocjować umorzenie części odsetek, a nawet wycofanie pozwu o zapłatę. Wszystko po to by ograniczyć koszty sądowe.

Po drugie – skonsoliduj zadłużenie

Jeśli masz problem ze spłatą kredytu, zobacz czy masz zdolność kredytową, która pozwoli na refinansowanie kredytu albo skonsolidowanie zadłużenia, czyli zamianę kilku kredytów na jeden. Dzięki temu będziesz spłacać jedną ratę, a przy okazji wydłużysz okres kredytowania.

Po trzecie – ogłoś upadłość konsumencką

Upadłość konsumencka jest procesem, kiedy sąd ogłasza niewypłacalność osoby fizycznej wobec wierzycieli. W przypadku upadłości konsumenckiej, zadłużenie rozkładane jest na kilka lat, a dłużnik uwalnia się od komornika i windykatorów. Osoba, wobec której ogłoszono upadłość konsumencką musi przestrzegać ustalonego planu spłat, nie może też zrezygnować z pracy aż do chwili spłaty zobowiązań.

Warto pamiętać, że sąd ogłosi upadłość konsumencką jeśli problemy finansowe powstały w wyniku nieumyślnych działań.

Czytaj także: Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Po czwarte — zawieś postępowanie komornicze

Egzekucja komornicza skutecznie może utrudnić wykaraskanie się z długów. Po pierwsze dlatego, że komornik zajmuje najczęściej wynagrodzenie, a dodatkowo nalicza koszty egzekucji. Warto więc poprosić wierzyciela o cofnięcie albo przynajmniej zawiesić postępowanie komornicze. Można np. użyć argumentu, że zajęcie wynagrodzenia przez komornika utrudnia życie i normalne zarabianie. A przecież chodzi o to by spłacić zaległości.

Pismo od komornika. Co robić?

Otrzymanie pisma od komornika oznacza najczęściej, że sprawa, której dotyczy pismo, została już rozpatrzona wcześniej przez sąd. Wysłanie pisma przez komornika oznacza, że komornik prowadzi tzw. postępowanie egzekucyjne, czyli zamierza zmusić cię do spłaty długu. Warto pamiętać, że jeśli nie odbierasz pisma od komornika, działasz na swoją niekorzyść. W przypadku postępowania egzekucyjnego, dłużnik ma bardzo krótki termin na ewentualne działania, które mogą powstrzymać, bądź opóźnić egzekucję długu. W razie otrzymania pisma od komornika, koniecznie zanotuj datę odbioru pisma. Ma to znaczenie w dalszym postępowaniu. Potem sprawdź, czy tytuł wykonawczy, na który powołuje się komornik (np. nakaz zapłaty lub wyrok) jest ci znany i czy jest prawidłowy. Jeśli nie wiesz, czego dotyczy sprawa, bo np. nie otrzymałeś wcześniej żadnego pisma z sądu, nie brałeś udziału w postępowaniu sądowym, natychmiast skontaktuj się z prawnikiem. I co ważne — nie wpadaj w panikę — masz możliwości działania.

Czytaj więcej – co zrobić gdy otrzymasz pismo od komornika

Pamiętaj, że każdy dług da się spłacić. A jakie ty masz pomysły na spłatę zobowiązań?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!