Jak wycenić nieruchomość w Warszawie? Co wpływa na cenę?

Wycena domu czy mieszkania to skomplikowany proces, który może zająć sporo czasu. Czy istnieją sprawdzone, uniwersalne rozwiązania, dzięki którym błyskawicznie przejdziemy przez całą procedurę? Wreszcie, co wpływa na cenę lokalu mieszkalnego? Między innymi na te pytania odpowiemy w tym artykule!  

Jak wycenić nieruchomość w Warszawie? Co wpływa na cenę?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 6 czerwca 2022

Metody wyceny nieruchomości — co trzeba wiedzieć?

Warto zwrócić uwagę na to, że prawnie wiążącą wycenę może przygotować tylko rzeczoznawca majątkowy, co wynika bezpośrednio z ustawy o gospodarce nieruchomościami. Skorzystanie z jego usług jest odpłatne, a kwota, jaką zapłacimy, zależy od wielu różnych zmiennych.

Można tu wskazać na przykład na status prawny lokalu, jego obciążenie zobowiązaniami finansowymi, a nawet na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego czy politykę, jaką prowadzi wybrana gmina w Polsce.

Często okazuje się, że koszt wykonania takiej wyceny może być zbliżony nawet do tysiąca złotych. Na szczęście nie jest to jedyny sposób, by szybko wycenić nieruchomość w Warszawie — z pomocą przychodzą takie strony, jak SonarHome.pl. Co je wyróżnia?

Przede wszystkim to, że taka uproszczona wycena nieruchomości online jest w pełni darmowa. Wystarczy skorzystać z serwisu, a następnie podać kilka podstawowych informacji o swoim lokalu mieszkalnym, jak:

  • adres,
  • metraż,
  • liczbę pokoi,
  • piętro i łączną ilość pięter w budynku,
  • rok budowy,
  • standard mieszkania.

Aby jak najdokładniej oszacować koszt mieszkania w Warszawie, warto podać też kilka informacji pobocznych. Jeśli do lokalu przynależy komórka, miejsce parkingowe, czy balkon, to takie dane również warto zaznaczyć w formularzu. To istotne informacje, które realnie wpływają na wartość metrażu. Teraz wystarczy już tylko kliknąć przycisk „Otrzymaj wycenę”. Najlepsze usługi dostępne na rynku, jak SonarHome, korzystają z zaawansowanych algorytmów, które analizują ogromną ilość danych, dzięki czemu wycena jest bardzo precyzyjna i możliwie najbliższa realnej wartości posesji.

Co wpływa na cenę lokalu mieszkalnego w Warszawie?

Można tu wskazać na trzy podstawowe czynniki: lokalizację, metraż oraz dostępność usług towarzyszących, jak metro, budynki użyteczności publicznej, tereny zielone czy np. ośrodki zdrowia. Analiza danych pokazuje dość jednoznacznie, że w różnych dzielnicach stolicy, cena za metr prezentuje się zupełnie inaczej.

Najwyższe stawki, które przekraczają już nawet 15 tys. PLN za metr kwadratowy, znajdziemy na Śródmieściu. Dość drogimi miejscami do życia jest też Żoliborz i Wilanów. Na drugim biegunie znajdują się takie dzielnice, jak:

  • Rembertów,
  • Wesoła,
  • Białołęka.

W tych dzielnicach Warszawy m² nieruchomości wciąż kosztuje mniej, niż dziesięć tysięcy złotych, choć wiele wskazuje na to, że ten stan rzeczy nie utrzyma się zbyt długo. Wszystko za sprawą galopującej inflacji i drożyzny, z którą mierzy się obecnie nasz kraj.

Jakie mieszkania w Warszawie cieszą się największą popularnością?

Sporo wskazuje na to, że era dużych, przekraczających 70 mkw, lokali mieszkalnych, stopniowo się kończy. Ich udział w stołecznym rynku nieruchomości wciąż spada. Dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców cieszą się nieduże, bo 40-50-metrowe posesje.

Z roku na rok zwiększa się też zainteresowanie kawalerkami, których powierzchnia nie przekracza 30 mkw. W 2021 roku stanowiły już 7% stołecznego rynku, wyprzedzając największe, bo 120-metrowe mieszkania (5%). Statystycznie, jeśli szukamy niewielkiego mieszkania, to największe szanse mamy w takich dzielnicach, jak Mokotów, Ochota i Praga-Północ. Entuzjaści dużych lokali powinni zwrócić szczególną uwagę na Wilanów, Wawer i Wesołą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!