Jak sprawdzić ważność polisy OC sprawcy kolizji drogowej?

Od 1 października 2018 roku kierowcy nie wożą ze sobą dowodów rejestracyjnych. Często również potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC pozostaje w domu, razem z tym dokumentem. Jak sprawdzić ważność polisy OC sprawcy kolizji drogowej, jeśli ten nie posiada stosownego potwierdzenia? Czy zawsze trzeba wzywać policję?

Jak sprawdzić ważność polisy OC sprawcy kolizji drogowej?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 września 2019

Kolizja drogowa – czy trzeba wzywać policję?

Z miesiąca na miesiąc przybywa samochodów na polskich drogach. Wraz z nimi stopniowo rośnie niebezpieczeństwo kolizji drogowej czy szkody parkingowej – w korku czy na zatłoczonym parkingu dużo łatwiej przypłacić chwilę nieuwagi mniej lub bardziej kosztowną szkodą.

Wraz ze zniesieniem obowiązku wożenia dowodów rejestracyjnych, wielu kierowców nie zabiera ze sobą, zwykle wpiętego w ten dokument potwierdzenia wykupienia aktualnej polisy odpowiedzialności cywilnej za szkody komunikacyjne. Jeśli doszło do kolizji, w której nikt nie ucierpiał, a szkody dotyczą niewielkiego wgniecenia czy obdarcia lakieru na zderzaku, nie trzeba wzywać policji, nawet jeśli sprawca nie posiada ze sobą dokumentu z ubezpieczalni. Wystarczy smartfon i w ciągu minuty jesteśmy w stanie sprawdzić, czy zapewnienia o aktualnym OC winowajcy są prawdziwe.

Jak sprawdzić, czy sprawca ma aktualne OC pojazdu?

Jeśli chcemy sprawdzić, czy na dany pojazd została wykupiona aktualna polisa OC wystarczy wpisać w przeglądarkę smartfona adres Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego www.ufg.pl. Na stronie głównej szukamy ciemnozielonego prostokąta z napisem „Sprawdź OC dla pojazdu”. Klikając w niego, poniżej wyświetli nam się podstrona z bardzo prostym formularzem, w którym mamy do wyboru jedną z opcji. Możemy wpisać numer rejestracyjny pojazdu sprawcy lub numer VIN znajdujący się m.in. w prawym dolnym roku przedniej szyby, w okolicach fotela pasażera lub na tabliczce znamionowej pod maską pojazdu.

W naszym przykładzie wpisujemy numer rejestracyjny (bo prościej). Najlepiej wpisać go bez spacji np. w formacie XX1111X lub XXXX111. Po tej operacji zostaniemy przeniesieni do kolejnego formularza, w którym możemy określić dzień zdarzenia (domyślnie wyświetla się aktualna data), oraz kraj (jeśli do kolizji doszło poza granicami Polski). Dodatkowo musimy przepisać ciąg znaków znajdujący się na prostokątnej grafice, tak aby uwierzytelnić, że danych nie przesyła automatyczny program. Uwaga, w tym przypadku znaczenie ma wielkość znaków. Jeżeli grafika jest nieczytelna klikamy napis „odśwież”.

Po wypełnieniu formularza, raz jeszcze wyświetlą nam się informacje z numerem rejestracyjnym, datą zdarzenia oraz krajem. Jeśli są zgodne z prawdą klikamy prostokąt z napisem „SPRAWDŹ”.

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC?Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC? Iga Gradzka

Jakie informacje dostaniemy ze strony BFG?

Po wykonaniu wyżej opisanych operacji pojawia nam się komunikat o treści „Pojazd o podanym numerze rejestracyjnym (tu wyświetlany jest numer) posiadał w danym dniu następujące ubezpieczenie OC w ruchu krajowym”.

Pod komunikatem otrzymujemy numer polisy, markę i model pojazdu, nazwę i adres siedziby ubezpieczyciela. Możemy pobrać plik PDF z urzędowym potwierdzeniem identyfikacji polisy OC w portalu publicznym dla konkretnego pojazdu, którego dotyczyło nasze zapytanie.

Co jeśli system nie znalazł polisy sprawcy?

Może się zdarzyć, że w treści odpowiedzi uzyskamy komunikat „Brak danych”. Jak informuje BFG taka odpowiedź nie zawsze jest spowodowana brakiem ubezpieczenia. Wśród przyczyn wymienia opóźnienie w przekazaniu do BFG danych z zakładu ubezpieczeń lub brak takich informacji. Może się zdarzyć, że dane przesłane przez ubezpieczyciela z jakiegoś powodu (nie z winy kierowcy) zostały odrzucone przez fundusz, np. zawierały błędy. Warto też jeszcze raz sprawdzić, czy poprawnie wpisaliśmy numer rejestracyjny i datę zdarzenia.

Niestety, jeśli po raz kolejny wyświetli nam się taki sam komunikat, we własnym interesie powinniśmy wezwać policję, która spisując stosowny protokół zabezpieczy nasze interesy w sytuacji, gdyby okazało się, że sprawca nie posiada ważnego ubezpieczenia.

Oświadczenie winy w kolizji drogowej

Jeżeli potwierdzimy posiadane ubezpieczenie sprawcy kolizji powinnyśmy zadbać o spisanie i podpisanie przez sprawcę oświadczenia o spowodowaniu kolizji drogowej lub szkody parkingowej. W takim przypadku niezbędne są dokładne dane dotyczące miejsca, daty oraz godziny zdarzenia, wyszczególnienie uszkodzeń w obu pojazdach oraz dane osobowe obu kierowców wraz z numerem prawa jazdy oraz adresem zameldowania. Warto również sporządzić krótki opis zdarzenia oraz wykonać zdjęcia telefonem komórkowym przedstawiające uszkodzenia, otoczenie i rozmieszczenie pojazdów, jeśli nie zostały przestawione. Z takim kompletem dokumentów, bez problemu załatwimy wszelkie formalności i uzyskamy należne odszkodowanie, bez konieczności przyjazdu funkcjonariuszy policji, którzy dodatkowo mogą ukarać mandatem karnym sprawcę zdarzenia oraz punktami karnymi.

5 sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu5 sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu Michał Górecki

Kiedy bezwzględnie powinniśmy wezwać policję

Czasem, nawet w przypadku najdrobniejszej kolizji warto, a nawet trzeba wezwać policję. Mowa tu o sytuacji, w której istnieje poważne podejrzenie, że sprawca zdarzenia doprowadził do niego pod wpływem alkoholu. Nie warto wdawać się w dyskusję. Gdyby sprawca chciał uciekać, należy spisać numer rejestracyjny pojazdu. To wystarczy dla ustalenia jego właściciela oraz kierowcy.

Inny przypadek to brak ubezpieczenia OC sprawcy lub spór co do okoliczności i odpowiedzialności za zdarzenie. Zazwyczaj, dla funkcjonariuszy drogówki ustalenie przyczyn kolizji nie jest trudne. Sprawca oprócz konieczności przyznania racji będzie musiał zapłacić kilkusetzłotowy mandat karny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!