Jak sprawdzić stan autobusu przed podróżą?

Okres zimowy to dla firm oferujących przewóz osób czas nazywany przez ich właścicieli „małymi żniwami”. Wyjazdy świąteczne, sylwestrowo-noworoczne oraz związane z feriami często obsługiwane są przez mniejsze i większe firmy oferujące przejazdy autobusami lub busami.

Jak sprawdzić stan autobusu przed podróżą?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 grudnia 2019

Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada, jak sprawdzić stan autobusu przed podróżą za pomocą… smartfona. Wszystko dzięki usłudze www.bezpiecznyautobus.gov.pl

Jak sprawdzić dane autobusu?

Jak twierdzi resort, polecana usługa cieszy się bardzo dużą popularnością. Nie wymaga ani specjalnej aplikacji ani uwierzytelnienia podpisem elektronicznym. Wystarczy smartfon i przeglądarka internetowa – to wszystko. Między innymi dlatego jest jedną z najprostszych oraz stosunkowo najszybszych e-usług. Jedyne informacje jakie potrzebujemy, aby z niej skorzystać to numer rejestracyjny autobusu i nic więcej. Nie musimy podawać nazwy firmy przewozowej, marki pojazdu, numeru VIN. W ten sposób sprawdzimy, czy dany pojazd ma prawo być używany do transportu osób, czy przeszedł wymagane badania techniczne oraz szczegółowe parametry pojazdu, np. liczbę miejsc siedzących.

CZYTAJ TEŻ Jak zostać kierowcą autobusu? Sprawdzamy, ile zarabia kierowca autobusu

Jakie informacje uzyskamy dzięki usłudze bezpieczny autobus?

Wpisując numer rejestracyjny autobusu po kilku sekundach pojawią się nam wszystkie niezbędne dane uwiarygadniające przewoźnika i przede wszystkim stan pojazdu. Dzięki wygenerowanemu w ten sposób raportowi dowiemy się, czy autobus posiada aktualne obowiązkowe badanie techniczne wykonane w stacji kontroli pojazdów, czy jest przypisana do niego ważna polisa OC, czy pojazd nie jest wyrejestrowany lub skradziony. Istotne są również dane techniczne autobusu, jak wspomniana liczba miejsc. Pamiętajmy, że szczególnie w okresie przedświątecznym oraz podczas ferii wielu przewoźników obsługujących rozkładowe połączenia woli ryzykować i przewozić pasażerów w zatłoczonych pojazdach. To niedopuszczalna sytuacja, która może zakończyć się tragedią.

Warto zerknąć na przebieg autobusu

Autobusy to pojazdy konstruowane w taki sposób, aby mogły przejechać w okresie eksploatacji wiele kilometrów – dużo więcej niż zwykła osobówka. Dzięki usłudze Bezpieczny Autobus sprawdzimy także przebieg takiego pojazdu. Może być to informacja przydatna szczególnie wtedy, gdy przewoźnik zapewniał, że dzieci na zimowisko pojadą nowym autokarem. Wygląd zewnętrzny to nie wszystko i w prosty sposób można tego typu informacje zweryfikować. Pamiętajmy, że od 2014 roku stany licznika z badań technicznych są gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) – i dotyczy to każdego pojazdu. Dzięki usłudze w kilka sekund mamy dostęp również do tych danych.

Uwaga! W bazie bezpiecznyautobus.gov.pl znajdują się wyłącznie pojazdy zarejestrowane w Polsce. To oznacza, że nie zweryfikujemy w niej pojazdów z innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

CZYTAJ TEŻ Dwa autonomiczne pojazdy na polskich drogach – będą kolejne

Policja sprawdzi stan autobusu

W przypadku zorganizowanych wyjazdów na przykład na ferie zimowe, warto skorzystać z pomocy funkcjonariuszy drogówki, którzy po wcześniejszym zgłoszeniu godziny odjazdu zorganizowanej grupy przyjadą na miejsce, by skontrolować pojazd. Z reguły nie powoduje to jakichś opóźnień w podróży, a daje pewność, że nasze pociechy ruszają w podróż bezpiecznym autobusem. Policjanci oprócz dokumentacji pojazdu sprawdzają m.in. stan ogumienia oraz światła. Każdego roku zdarza się, że w ten sposób eliminowane są z eksploatacji autobusy w fatalnym stanie zagrażającym bezpieczeństwu pasażerów i innych użytkowników dróg, choć jak przyznają funkcjonariusze odsetek takich przypadków systematycznie ulega zmniejszeniu.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!