Jak nabyć bezpieczne fajerwerki i jak bezpiecznie ich używać?

Maciej Kucharczuk, Departament Nadzoru Rynku, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów:

Fajerwerki noworoczne
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 28 grudnia 2018

Co roku w okresie noworocznym mają miejsce wypadki podczas odpalania baterii, rakiet i petard. Ich najczęstszą przyczyną jest nieprzestrzeganie instrukcji obsługi i zasad bezpieczeństwa, natomiast nieprawidłowe działanie samego wyrobu to jedynie kilka procent takich zdarzeń.

Najczęstsze obrażenia to oparzenia twarzy i rąk. Zdarzają się także ciężkie urazy, jak urwane palce czy uszkodzenie wzroku. Ponadto głośny huk petard może powodować czasowe lub trwałe uszkodzenie słuchu.

Planując zakup fajerwerków warto pamiętać, że mogą je nabywać i odpalać wyłącznie osoby pełnoletnie.

Na wyrobie powinny znajdować się przede wszystkim:

  • oznakowanie CE,
  • instrukcja obsługi w języku polskim,
  • nazwa i adres producenta lub importera,
  • określenie typu wyrobu, na przykład: bateria, petarda, rakieta,
  • stosowne ostrzeżenia, w tym minimalna odległość, na jaką należy oddalić się po odpaleniu.

Prze zakupem, a następnie użyciem fajerwerków koniecznie należy sprawdzić, czy produkt nie jest uszkodzony. Z wyrobu nie może wysypywać się materiał pirotechniczny, a jego obudowa nie może mieć żadnych wad mechanicznych, jak pęknięcia, rozdarcia, wgniecenia czy wybrzuszenia.

Fajerwerków nie wolno używać pod wpływem alkoholu, ani pozwalać na ich odpalanie dzieciom.  Przed użyciem wyrobów pirotechnicznych trzeba zapoznać się z instrukcją obsługi, a następnie przestrzegać jej zaleceń. Do odpalania należy wybrać miejsce pozbawione przeszkód nad fajerwerkiem, które mogłyby zakłócić jego lot, jak drzewa, linie energetyczne.

Fajerwerki należy odpalać pojedynczo, stojąc lub klęcząc z boku, trzymając źródło ognia w wyciągniętej ręce. Nie wolno pochylać się nad odpalanymi wyrobami. Trzeba pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości, podanej w instrukcji obsługi. Jeśli wyrób nie zadziała, należy odczekać co najmniej 15 minut, przed podejściem do niego. Takiego fajerwerku nie wolno odpalać ponownie.

Podczas zabawy należy pamiętać, że – ze względu na zawartość materiałów wybuchowych – każdy wyrób pirotechniczny, który jest nieodpowiednio używany, może być niebezpieczny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!