Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Czy można wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest przez lekarza po to, by usprawiedliwić nieobecność w pracy spowodowaną chorobą. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim i czy można wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?  

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Czy można wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 sierpnia 2019

Zwolnienie lekarskie może być wystawione przez lekarza pracownikowi, który podlega ubezpieczeniu. Żeby otrzymać zwolnienie trzeba więc mieć odprowadzane składki ZUS. Zwolnienie lekarskie można wziąć na siebie (jeśli pracownik jest chory), albo z powodu opieki nad członkiem rodziny.

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim nie jest dokładnie określony w przepisach. Wiele zależy od tego, jaka jest przyczyna zwolnienia lekarskiego. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownik może maksymalnie przebywać na zwolnieniu 182 dni. Jeśli ma gruźlicę albo zwolnienie lekarskie przysługuje z powodu ciąży, to jego maksymalny okres to 270 dni. Jeśli pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę to rocznie przysługuje mu 14 dni opieki nad chorym członkiem rodziny, a także do 60 dni opieki nad chorym dzieckiem do 14 roku życia.

Wyjazd do sanatorium – dostanę zwolnienie lekarskie czy muszę brać urlop?Wyjazd do sanatorium – dostanę zwolnienie lekarskie czy muszę brać urlop? Martyna Kowalska

Czy na zwolnieniu lekarskim można pracować?

Jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, nie może podjąć żadnej inne pracy. I nie ma na to wpływu kod choroby wpisany do zwolnienia. To, czy pracownik właściwie wykorzystuje zwolnienie lekarskie może zostać skontrolowane. W ciągu pierwszych 33 dni jest do tego uprawniony pracodawca, od 34.dnia – przedstawiciele ZUS.

Sporym ułatwieniem w tej kwestii jest wprowadzony pod koniec 2018 roku system elektronicznych zwolnień lekarskich, czyli tzw. e-ZAL. Po tym, jak lekarz wystawi taki dokument, informacja o tym przekazywana jest automatycznie do pracodawcy, a także do ZUS. Mało tego. ZUS został wyposażony w nowe uprawnienia. Chodzi m.in. o możliwość wezwania pracownika na badanie kontrolne za pomocą telefonu lub poczty elektronicznej. Jeśli pracownik takie wezwanie zignoruje, kontroler będzie mógł zostać wysłany do kontroli w miejscu zamieszkania pracownika.

Wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim

Podstawową zasadą związaną z wynagrodzeniem na zwolnieniu lekarskim jest ta, która mówi, że w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim, pracownik otrzymuje 80 proc. stałej pensji. Oczywiście nie dotyczy to ciąży, a także zwolnienia, którego przyczyną jest wypadek przy pracy lub w drodze do niej. Wtedy pracownik otrzymuje 100 proc. wynagrodzenia.

Przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego wynagrodzenie wypłaca pracodawca, od 34. dnia ZUS. W przypadku osób powyżej 55. dnia, już od 15. dnia choroby obowiązek wypłaty przejmuje ZUS. ZUS od pierwszego dnia choroby wypłaca świadczenie w przypadku małych firm, a także dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

CZYTAJ TEŻ Czy lekarz może nie wystawić zwolnienia lekarskiego?                        

Kiedy trzeba dostarczyć papierowe zwolnienie lekarskie?

Choć przepisy regulują dokładnie kwestie e-zwolnień, nie znaczy to, że papierowe zwolnienia lekarskie całkiem odeszły do lamusa. W kilku wyjątkowych sytuacjach będzie trzeba poprosić lekarza o wydruk elektronicznego zwolnienia. Dotyczy to sytuacji:

  • Gdy pracodawca nie ma konta PUE ZUS (dotyczy to przede wszystkim pracodawców, którzy zatrudniają do 5 pracowników)
  • Jeśli chory poszedł na zwolnienie lekarskie, a w czasie zwolnienia przestał być pracownikiem. Chodzi np. o sytuację, w której wygasa umowa zawarta na czas określony albo skończył się okres wypowiedzenia.

Czy można wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?

Odpowiedź jest krótka. W określonych sytuacjach można wziąć zwolnienie lekarskie z datą wsteczną. Podstawową zasadą jest ta mówiąca o tym, że zwolnienie lekarskie powinno być wystawione w dniu badania, które potwierdza, że pracownik jest niezdolny do pracy. Jeśli jednak badanie wykaże, że pracownik faktycznie był niedysponowany już wcześniej, można je wystawić z datą wsteczną. Okres ten nie powinien jednak przekraczać 3 dni. Wyjątek stanowi zwolnienie wystawione przez lekarza psychiatrę. W przypadku podejrzenia zaburzeń psychicznych, które ograniczają zdolność chorego do oceny własnego postępowania, takie zwolnienie może być wystawione za okres wcześniejszy niż 3 dni.

CZYTAJ TEŻ Co można na zwolnieniu lekarskim?                         

Kod choroby na zwolnieniu lekarskim

Na zwolnieniu lekarskim oznacza się kod choroby. Taki kod pozwala wskazać okoliczności, które wpływają na prawo do wypłaty zasiłku chorobowego i jego wysokości.

  • Kod A — niezdolność do pracy po przerwie, która nie przekracza 60 dni, a jest spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną wcześniejszego zwolnienia lekarskiego
  • Kod B – niezdolność do pracy w ciąży
  • Kod C – niezdolność do pracy spowodowana nadużywaniem alkoholu
  • Kod D – niezdolność do pracy z powodu gruźlicy
  • Kod E – niezdolność do pracy z powodu choroby zakaźnej

Pracownik ma prawo zażądać od lekarza niewpisywania kodu jeśli dotyczy to sytuacji B lub E. Wtedy należy złożyć pisemny wniosek w tej sprawie. Jeśli jednak takie kody nie zostaną wpisane, chory może dostać niższy zasiłek albo będzie on wypłacany krócej.

Zwolnienia lekarskie 2019Zwolnienia lekarskie 2019 Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!