„Interaktywna mapa śmierci na oficjalnej stronie policji. Te dane mogą przerażać!

To, że polskie drogi nie należą do najbezpieczniejszych wiadomo nie od dziś. Nie dziwi więc fakt, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo dwoją się i troją, by przekonać kierowców do bezpiecznej jazdy. Kontrole drogowe i superszybkie radiowozy z wideorejestratorami to nadal za mało. Tym razem funkcjonariusze Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji postanowili zadziałać na naszą wyobraźnię i pokazać mapę Polski, na której od początku wakacji będą zaznaczane wypadki śmiertelne na polskich drogach.

„Interaktywna mapa śmierci na oficjalnej stronie policji. Te dane mogą przerażać!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 czerwca 2019

Policyjna mapa śmiertelnych wypadków

Każdy punkt na mapie to jeden wypadek śmiertelny. Wystarczyły zaledwie dwie doby wakacji, by na wspomnianej mapie pojawiło się już 14 nowych. Każdy z nich to przerwane przedwcześnie życie i trudne do opisania dramaty rodzin. To więcej niż sucha tabela ze statystykami. Szybko może się okazać, że dramat rozegrał się gdzieś nieopodal, na przykład na drodze, którą na co dzień pokonujemy w drodze do pracy. Mapę można zobaczyć pod adresem INTERAKTYWNA MAPA WYPADKÓW.
W ciągu pierwszych 48 godzin wakacji najwięcej tragicznych wypadków wydarzyło się w województwie kujawsko-pomorskim – aż 3. Niestety znając życie, do końca lata mapa może zapełnić się czarnymi punktami. Policja liczy, że w ten sposób przekona kierowców do większej ostrożności podczas bliskich i dalszych podróży.
 
Sprawdź także:
- Bieżąca aktualizacja, w tym zwłaszcza wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach. Czy obraz mapy skłoni do refleksji użytkowników dróg, czy tegoroczne wakacje będą bezpieczne? — napisano na stronie internetowej policji.

Jak bezpiecznie dotrzeć na wczasy?

Przy okazji publikacji mapy, policjanci zdecydowali się na umieszczenie poradnika każdego kierowcy. Może się wydawać, że te rady słyszeliśmy wielokrotnie. Warto jednak, mimo wszystko, jeszcze raz, na spokojnie je przeczytać:
Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne  zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa. Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego.
 
  1. Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.
  2. Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem.
  3. Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
  4. Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
  5. Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami.
  6. Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach.
  7. Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.
  8. Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.
źródło: policja.gov.pl
 
Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w całym 2018 roku doszło do 31 410 wypadków drogowych. Życie straciło w nich w nich 2 838 osób. Do największej liczby zdarzeń doszło na terenach zabudowanych. Najwięcej tragicznych wypadków miało jednak miejsce na terenach podmiejskich oraz na wsiach.
 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!