Ilu w Polsce jest Januszów? - Najpopularniejsze imiona w bazie PESEL

Co jakiś czas w internecie pojawiają się zestawienia najczęściej nadawanych imion dzieciom. A jak wygląda taki ranking w odniesieniu do polskiego społeczeństwa? Dzięki statystykom udostępnionym na stronie dane.gov.pl można sprawdzić... ilu w Polsce jest Januszów i jakie są najpopularniejsze męskie i żeńskie imiona w bazie PESEL. 

Ilu w Polsce jest Januszów? - Najpopularniejsze imiona w bazie PESEL
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 lipca 2019

Najpopularniejsze imiona żeńskie

Najświeższe dane dotyczące polskich imion  można ściągnąć w formie pliku.csv lub.xlsx z państwowej strony dane.gov.pl. Dostęp do nich najdziemy w specjalnym zestawieniu opierającym się na rejestrze PESEL wszystkich osób żyjących.

Królową polskich imion jest Anna — choć dziś rzadziej nadawane jest przez młodych rodziców, w obecnym zestawieniu PESEL widać efekt mody z czasów wyżu demograficznego lat 70. i 80. To jedyne imię w państwowej bazie, które posiada ponad milion wpisów. Według stanu na drugą połowę lipca 2019 roku nosi je 1.063.017 pań. Na drugim miejscu znajdujemy — Marię.  To imię nosi 625.323 tysiące osób, czyli mniej więcej tyle ilu mieszkańców liczy Wrocław. Na dalszych pozycjach odnajdujemy Katarzynę (609.363), Małgorzatę (585.619) oraz Agnieszkę (552.814). Listę imion żeńskich, które nosi przynajmniej pół miliona pań zamyka popularna szczególnie na Górnym Śląsku — Barbara (504.920). 

Najpopularniejsze imiona męskie

Wśród imion męskich listę otwiera Piotr. Imię nawiązujące do świętego apostoła i pierwszej głowy kościoła katolickiego nosi 700.289 osób, czyli trochę więcej niż aktualna liczba mieszkańców Łodzi. Wiceliderem zestawienia jest niedawny solenizant – Krzysztof (659.470). Kolejne pozycje zajmują – Andrzej (578.355), Tomasz (541.293), Jan (516.599) oraz Paweł (512.682).

CZYTAJ TEŻ Nomofobia, czyli uzależnienie od telefonu

CZYTAJ TEŻ Cisza nocna – kiedy obowiązuje i co grozi za jej złamanie?

Ilu w Polsce jest Januszów, a ile Grażyn?

Z rejestru PESEL można sprawdzić, ilu imienników obecnie mamy w kraju, niezależnie, czy nadano nam popularne, czy bardzo oryginalne imię. W ten sposób możemy się dowiedzieć, że aktualnie w Polsce żyje 198.174 Januszów – to mniej więcej tyle samo ile wynosi liczba mieszkańców Kielc. Jest to 33. pod względem popularności imię męskie nad Wisłą.

Co ciekawe, bardzo podobny wynik wśród imion Pań odnotowała Grażyna. Imię to noszą 238.673 kobiety, co daje trzydziesty wynik w rankingu.

Jak popularne są imiona Brajan i Jessica? 

Wbrew obiegowym opiniom imię Brajan dotąd nie odniosło w skali całego kraju szczególnej popularności. Obecnie imię to nosi 5.459 panów, a to oznacza, że jest ono mniej popularne nawet od tak oryginalnych jak Hieronim (5.510), Rudolf – (5.921), Dorian (6.775) czy Benedykt (7.166). Chyba, że weźmiemy pod uwagę różną pisownię – bowiem to samo imię w wersji „Brian” nosi 1.182 mężczyzn, „Brayan” — 820 oraz „Bryan” — 732.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku imienia Jessica – w tej wersji odnotowano 7.141wpisów. W bazie PESEL odnaleźliśmy także wersję „Dżesika” — 1.194 przypadków oraz „Dżessika” — 9 wpisów.

Tendencje migracyjne w bazie PESEL

Na podstawie danych PESEL można również zauważyć sporą grupę imion wschodniosłowiańskich w zapisie charakterystycznym dla angielskiej transkrypcji wyrazów z cyrylicy – np. Svietlana czy Lyuba. W wielu przypadkach są to imiona osób, które przybyły do Polski zza wschodniej granicy i otrzymały obywatelstwo lub mieszkają tutaj na stałe. Często imię nie zostało spolszczone – np. do form wg polskiej ortografii, a pozostały te, które widniały w paszporcie. Tak samo jest w przypadku imienia w pisowni Dmitriy, jakim legitymuje się 89 panów zamiast wygodniejszej w użyciu formy Dmitrij czy polsko brzmiącej Dymitr. W bazie pojawiają się także imiona charakterystyczne dla Chin, krajów arabskich oraz Turcji.

Palenie na balkonie i kara za wyrzucenie niedopałka. Ile zapłacisz?Palenie na balkonie i kara za wyrzucenie niedopałka. Ile zapłacisz? Michał Górecki 

Co to jest PESEL? 

Skrót ten kojarzymy przede wszystkim z numerem, który znajduje się w dowodzie osobistym i jest on  niezbędny przy załatwianiu spraw urzędowych, bankowych czy podczas wizyty w przychodni.

Tak naprawdę ma dużo szersze znaczenie. Sam skrót oznacza – Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności, czyli centralny, państwowy zbiór wykorzystywany do gromadzenia podstawowych informacji, pozwalających na identyfikację tożsamości oraz statusu administracyjno-prawnego obywateli polskich oraz cudzoziemców, którzy mieszkają na terenie RP.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!