Ilu jest w Polsce ludzi z nazwiskiem Trump?

Nowak, Kowalski (Kowalska), Wiśniewski (Wiśniewska) – tak wygląda podium najpopularniejszych nazwisk w Polsce. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji administrujące bezpłatną i ogólnodostępną bazę dane.gov.pl – obecnie 11 Polaków nazywa się... Trump.

Ilu jest w Polsce ludzi z nazwiskiem Trump?
  • Michał Górecki
  • /
  • 6 września 2019

Jak stworzyć drzewo genealogiczne?

Wielu Polaków interesuje się historią swojej rodziny. W internecie można znaleźć mnóstwo, niestety płatnych serwisów, które ułatwiają poszukiwania przodków w międzynarodowych bazach. W ten sposób wielu pasjonatów genealogii stworzyło „drzewa” zawierające przodków sprzed setek lat. Nie brakuje również ofert wsparcia profesjonalistów, których usługi mogą sporo kosztować, szczególnie jeśli ustalenie przodków wiąże się z koniecznością wertowania zasobów wielu archiwów, które nie zostały dotąd scyfryzowane.

Nie brakuje także bezpłatnych serwisów pozwalających na stworzenie mapy nazwisk i ustalenie, w której części Europy czy świata nasze nazwisko jest najpopularniejsze. Nie bez znaczenia są także media społecznościowe, które ułatwiają wyszukanie osób interesujących się genealogią i poszukujących na własną rękę danych o swoim pochodzeniu.

Jak uniknąć kradzieży tożsamości?Jak uniknąć kradzieży tożsamości? -

Ranking najpopularniejszych nazwisk

W internecie nie jest trudno znaleźć rankingi najpopularniejszych nazwisk. Często ich wadą jest rzadka aktualizacja. Wiele baz danych posiada nieprecyzyjne lub stare dane. Szczególnie cenny może być więc dostęp do bazy PESEL – który za sprawą portalu dane.gov.pl może mieć każdy. Kilka tygodni temu na tej podstawie pisaliśmy o najpopularniejszych imionach nad Wisłą. Listę najczęściej spotykanych nazwisk w podziale na męskie i żeńskie można znaleźć tutaj.

Jakie jest najpopularniejsze nazwisko w Polsce?

Jak wynika z bazy PESEL najpopularniejszym nazwiskiem w Polsce jest Nowak. Na koniec czerwca nosiło je 204.876 osób, czyli więcej niż liczba wszystkich mieszkańców Kielc. Na drugim miejscu nie ma niespodzianki – ponad 138,5 tys. osób nazywa się Kowalski lub Kowalska. Podium zamykają Wiśniewscy – ponad 110 tys. Na czwartym miejscu pod względem popularności znajduje się nazwisko Wójcik – 99,5 tys. osób. Niewiele mniej, bo prawie 98 tys. nosi nazwisko Kowalczyk.

Nazwiska z filmów i literatury

Pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji sprawdzili, jakie nazwiska znane z filmów czy literatury faktycznie istnieją w ogólnodostępnej bazie PESEL. Jak napisano na stronie internetowej resortu, bez problemu znajdziemy w niej takie pozycje jak: Matysiak, Zagłoba czy Kmicic. Zawiedzie się jednak ten, kto wśród współczesnych Polaków będzie szukał kultowego Brzęczyszczykiewicza z popularnego filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” — z zestawienia wynika, że nazwisko to jest zupełnie fikcyjne. A szkoda.

Kiedy można zmienić nazwisko?Kiedy można zmienić nazwisko? Natalia Ryńska

Z bazy Dane.gov.pl wynika także, że 11 osób w Polsce może czuć się potencjalnymi krewnymi aktualnego prezydenta Stanów Zjednoczonych – noszą bowiem to samo nazwisko – Trump. Swoją drogą ciekawe, jak chcą, aby je czytać…

Jak zdobyć dostęp do państwowych danych?

Opisywana przez nas jakiś czas temu baza imion czy obecnie nazwisk to zaledwie przykłady z przeszło 13 tys. przeróżnych zasobów dostępnych na rządowej stronie dane.gov.pl. Jak przypomina resort cyfryzacji, w tym samym miejscu można znaleźć wiele innych ciekawych liczb i zestawień, które dotyczą takich dziedzin życia jak socjologia, turystyka, gospodarka czy transport. Co ważne, wszystkie publikowane informacje są udostępniane bezpłatnie również do celów komercyjnych – na przykład dla twórców aplikacji mobilnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!