Ile powinien ważyć szkolny plecak?

Przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego wiele mówi się o przeciążonych tornistrach, które oprócz szybkiego zmęczenia mogą powodować wady postawy uczniów. Niewielu rodziców wie, że istnieją jasno wytyczone normy, wskazujące, ile powinien ważyć szkolny plecak.  

Ile powinien ważyć szkolny plecak?
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 sierpnia 2019

Przeciążony tornister – co robić?

Co roku służby sanitarne wraz z resortem edukacji przypominają o tym, że dzieci – a w szczególności pierwszoklasiści nie powinni chodzić do szkół z przeciążonymi plecakami. Niestety zalecenia często są łamane i w wielu przypadkach nie jest to winą nauczycieli, ale także rodziców, którzy nie sprawdzają zawartości szkolnego tornistra i nie uczą dzieci, jak powinny spakować się do szkoły.

W przypadku, kiedy same książki i zeszyty stanowią zbyt duże obciążenie, warto porozmawiać z wychowawcą lub dyrektorem placówki. Coraz więcej szkół wyposażonych jest w dodatkowe szafki lub inne miejsca, gdzie część książek uczniowie mogą pozostawić bez konieczności zabierania ich do domu.

Kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły?Kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły? Anna Malinowska

Normy wagi tornistra

Ortopedzi oraz pediatrzy szacują, że maksymalna waga plecaka wraz z wyposażeniem nie powinna przekraczać 10-15 % masy ciała ucznia. Tu pojawia się problem – do jednej klasy mogą uczęszczać dzieci o różnej wadze, a zatem norma dla dwojga pierwszoklasistów ważących 18 i 28 kg będzie różna. Stąd przyjmuje się, że około dwukilogramowy tornister to maksimum dla dzieci rozpoczynających edukację. Niestety, przytoczone normy pozostają jedynie na papierze. Jak informował w ubiegłym roku Główny Inspektorat Sanitarny, aż 58% uczniów klas I-III nosi plecaki przekraczające 10% masy ciała. W przypadku 17% dzieci z badanej grupy masa tornistra przekraczała 15% wagi ciała.

W tym zakresie wiele zależy nie tylko od nauczyciela, ale także rodziców, którzy powinni zwrócić uwagę, by dzieci nie pakowały do tornistra niepotrzebnych książek lub innych przedmiotów. Warto zastanowić się, czy termos z ciepłą herbatą jest niezbędnym elementem wyposażenia, jeśli w szkole istnieje możliwość zakupu gorącego napoju czy zupy na szkolnej stołówce. Dzieci, mimo próśb nauczycieli lubią spakować także ulubioną zabawkę, która również podnosi wagę plecaka.

Jak wybrać plecak dla dziecka?

Na rynku dostępnych są tysiące modeli plecaków. Zróżnicowanie jest tak duże, że bardzo rzadko zdarza, się by dwoje uczniów w jednej klasie miało takie same tornistry. Zazwyczaj zdarza się to w przypadku popularnych modeli znanych marek lub egzemplarzy dostępnych w promocji w marketach. Kupując plecak, nie powinniśmy jednak kierować się wyłącznie ceną, choć w wielu polskich domach odgrywa ona nadal nadrzędną rolę.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, pierwszą ważną cechą, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupu, jest ergonomiczna i usztywniona ścianka przylegająca do pleców. W ten sposób nacisk jest identyczny na całej powierzchni, co jest istotne nie tylko dla komfortu noszenia, ale także dla uniknięcia niebezpieczeństwa tworzenia się wad postawy.

Nowe zasady 300+. Pieniądze także dla uczniów szkół policealnych i dla dorosłychNowe zasady 300+. Pieniądze także dla uczniów szkół policealnych i dla dorosłych Mikołaj Frączak

Po drugie, warto przyjrzeć się szelkom, które powinny być na tyle długie, by umożliwiały swobodne zakładanie i zdejmowanie plecaka. Muszą być przy tym na tyle szerokie, żeby dobrze przylegały do ciała. Dobre szelki powinny posiadać możliwość regulacji, która pozwoli dostosować ich długość w miarę procesu wzrostu dzieci.

Zdecydowana większość dostępnych na rynku plecaków posiada elementy odblaskowe w postaci taśm lub plastikowych aplikacji – to szczególnie istotne w przypadku dzieci samodzielnie pokonujących drogę do szkoły. Pamiętajmy, że jesienią i zimą dzień jest znacznie krótszy, a odblaski poprawiają widoczność naszych pociech. Na terenach niezabudowanych ich posiadanie jest obowiązkowe!

Od samego początku dziecko powinno wiedzieć, że plecak należy nosić na obu ramionach. Jednostronne obciążenie to prosta droga do skrzywienia kręgosłupa i innych wad postawy, których wyeliminowanie wymaga długotrwałej korekcji a czasem nawet skomplikowanej rehabilitacji.

Prawidłowe pakowanie plecaka

Wspomnieliśmy o tym, by nauczyć dziecko prawidłowego pakowania plecaka. Ważne jest, by cięższe elementy trafiały na jego dno, a lżejsze na wierzch. Należy dobrze wykorzystać także dodatkowe kieszenie i komory przeznaczone na piórnik, drugie śniadanie czy inne dodatkowe akcesoria. Plecak powinien być równo obciążony. Należy przy tym ograniczyć luźne przesuwanie zawartości tornistra.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!