Gmina planuje na mojej działce drogę – co robić?

W ostatnim czasie w Polsce powstało wiele nowo wytyczonych dróg. Jeszcze więcej jest dopiero w planach. Co zrobić, jeśli przez naszą działkę ma przebiegać w przyszłości np. nowa obwodnica? Czy możemy taką inwestycję zablokować? Czy możemy zażądać od gminy wykupu nieruchomości lub jej części? Co robić, jeśli gmina dopiero planuje drogę na naszej działce?

Gmina planuje na mojej działce drogę – co robić?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 października 2019

Ograniczone możliwości gospodarowania działką

Drogi to niewątpliwie inwestycje pożytku publicznego. Jeśli na etapie konsultacji społecznych oraz analiz prowadzonych przez niezależne instytucje zapadła decyzja o poprowadzeniu drogi przez naszą działkę, raczej nie jesteśmy w stanie wstrzymać takiej inwestycji. Prawo daje inwestorowi bardzo duże możliwości, dzięki którym zablokowanie takiej budowy jest w zasadzie niemożliwie. Oczywiście można brać aktywny udział w konsultacjach, ale wyłącznie na etapie, kiedy w grę wchodzi kilka wariantów przebiegu naszej trasy. Sprawa komplikuje się, kiedy nowa inwestycja została już wpisana w plany zagospodarowania przestrzennego.

Pani Marzena posiada rozległą działkę o nieregularnym kształcie w jednej ze wsi w centralnej Polsce. Kilka lat temu gmina zaplanowała, że przez jej część będzie przebiegała nowa droga gminna, będąca dodatkowym zjazdem z trasy wojewódzkiej. Póki co, inwestycja pozostaje jedynie w planach, ale nic się jak na razie nie dzieje, by droga szybko powstała. Pani Marzena w związku z rozwojem swojego gospodarstwa rolnego chciała wybudować dodatkowy budynek gospodarczy na maszyny rolnicze w bezpośrednim sąsiedztwie przyszłej drogi. W trakcie procedury uzyskiwania pozwolenia dowiedziała się, że nie może niczego budować w tej części działki ze względu na plany zagospodarowania przestrzennego. Co w tej sytuacji może zrobić?

CZYTAJ TEŻ Podatek od czynności cywilnoprawnej przy zakupie nieruchomości

Domaganie się wykupu gruntu przewidzianego w planie pod cele publiczne

Jeżeli całość lub część działki, której jesteśmy właścicielami jest przewidziana w planie pod cele publiczne, mamy prawo domagać się od samorządu odszkodowania za poniesione szkody lub wykupienia nieruchomości lub jej części, której ma dotyczyć przyszła inwestycja. Wynika to z faktu, że nie możemy już gospodarować naszą nieruchomością w dowolny sposób. Nie jesteśmy w stanie, tak jak pani Marzena, przeprowadzić prywatnej inwestycji i możemy być pewni, że prędzej czy później i tak nieruchomość (lub wydzielona geodezyjnie część) zmieni właściciela.

Właściciel takiej nieruchomości może w prosty sposób udowodnić, że przed zmianami w planach zagospodarowania przestrzennego mógł wykorzystać dany grunt lub jego część np. pod budowę domu, budynku gospodarczego czy urządzenia ogrodu z elementami małej architektury, a zatem możliwość zagospodarowania nieruchomości została w znacznym stopniu ograniczona.

CZYTAJ TEŻ Co mogę zrobić ze swoim ciałem po śmierci?

Gmina nie chce wypłacić odszkodowania lub wykupić nieruchomościami

Jeżeli nasze żądanie dotyczące odszkodowania lub wykupu nieruchomości zostało odrzucone przez gminę, można skierować sprawę do sądu. Ten może nakazać urzędowi złożenie specjalnego oświadczenia woli o dokonaniu takiego wykupu. Może także zasądzić odszkodowanie na rzecz właściciela gruntów.

Jeżeli pod inwestycję celu publicznego ma zostać przeznaczona część działki, można powołać się na artykuł 98 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Właściciel może zwrócić się do władz samorządowych o wydzielenie z należącej do niego działki tej części, która będzie przeznaczona pod planowane, publiczne działania inwestycyjne. W ramach odszkodowania, właściciel takiej nieruchomości może otrzymać inną działkę o podobnej wartości (tzw. nieruchomość zamienna). Jeśli nie uda się doprowadzić do porozumienia w tej sprawie, odszkodowanie wypłaca się zgodnie z zasadami i trybem, jaki obowiązuje w przypadku wywłaszczania z nieruchomości. Decyzję w tej sprawie może podjąć starosta. W momencie jej uprawomocnienia odszkodowanie otrzymamy w bardzo krótkim terminie – 14 dni.

CZYTAJ TEŻ Budowa studni przydomowej 2019. Wymagania prawne

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!