Gdzie zgłosić konieczność wyznaczenia nowego przejścia dla pieszych?

Czasem rozwój infrastruktury nie idzie w parze ze wzrostem ruchu pieszego. Szczególnie widać to na nowych osiedlach oraz przy ulicach, na których zagęszcza się zabudowa jednorodzinna. Jeżeli w naszej okolicy brakuje przejść dla pieszych, powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce i interweniować w sprawie odpowiedniego oznakowania takich miejsc. Gdzie zgłosić konieczność wyznaczenia nowego przejścia dla pieszych?

Gdzie zgłosić konieczność wyznaczenia nowego przejścia dla pieszych?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 listopada 2019

Ilu pieszych ginie na polskich drogach?

Niestety, mimo poprawy jakości infrastruktury drogowej oraz oznakowania, w dalszym ciągu Polska jest krajem, w którym statystycznie dochodzi do większej liczby wypadków drogowych niż w innych krajach Unii Europejskiej. Złe statystyki dotyczą także niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym w szczególności pieszych. Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2018 roku doszło do 7.548 wypadków z udziałem osób pieszych – to prawie ¼ wszystkich wypadków drogowych w naszym kraju. Łącznie zginęło w nich 803 osób, prawie 7 tys. odniosło obrażenia ciała. Do zdecydowanej większość takich zdarzeń dochodzi na terenach zabudowanych, czyli w miejscach, które teoretycznie są lepiej oświetlone, oznakowane i na których obowiązuje ograniczenie prędkości. Martwi fakt, że blisko 2/3 takich dramatów rozegrało się na… przejściach dla pieszych.

Mimo tego, dobrze oznakowane i widoczne przejście dla pieszych jest nadal jednym z najlepszych rozwiązań, branych po uwagę podczas organizacji ruchu drogowego, w tym w szczególności niechronionych jego uczestników.

CZYTAJ TEŻ Jazda hulajnogą po ścieżce rowerowej grozi mandatem

CZYTAJ TEŻ Stłuczka lub wypadek samochodem służbowym – konsekwencje dla pracownika

Jak wyznaczyć nowe przejście dla pieszych?

W ostatnim czasie na terenie wielu miast powstaje dużo przejść dla pieszych, szczególnie na tych obszarach, gdzie rośnie gęstość zaludnienia za sprawą nowych osiedli, galerii handlowych czy innych miejsc często odwiedzanych przez mieszkańców. Zwykle powstają one z inicjatywy zarządcy danej drogi, choć zdarza się, że w niektórych miejscach urzędnicy zapomnieli o pieszych.

Na terenach zabudowanych to właśnie mieszkańcy danej okolicy często biorą sprawy w swoje ręce i wnioskują o wytyczenie nowego przejścia. Coraz częściej takie oddolne inicjatywy znajdują zrozumienie i akceptację wśród zarządców dróg i są prędzej czy później realizowane.

Do kogo zgłosić się w sprawie wytyczenia przejścia dla pieszych?

Dobrze jest rozpocząć rozmowę na temat nowego przejścia z gminnym lub miejskim radnym, który pochodzi z danego okręgu. Jego wsparcie inicjatywy może przyspieszyć proces starania się o wytyczenie przejścia dla pieszych. Niezależnie od tego, czy mówimy o drodze krajowej, wojewódzkiej, powiatowej czy gminnej, rozmowy na temat przejścia warto rozpocząć również w miejscowym urzędzie gminy. Poparcie takiej inicjatywy przez wójta czy burmistrza będzie dodatkowym i bardzo cennym atutem. Władze gminy szczególnie mocno angażują się w sprawy dotyczące lokalizacji przejść dla pieszych przy szkołach czy przedszkolach będących jednostkami organizacyjnymi danego samorządu – choć oczywiście nie jest to regułą.

Mając zbudowane szerokie poparcie lokalnej społeczności wyrażone na przykład na petycji podpisanej przez wiele osób, można podjąć interwencję bezpośrednio u zarządcy drogi. W zależności od rodzaju trasy może być to regionalna oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarząd Dróg Wojewódzkich, Powiatowy Zarząd Dróg lub urząd gminy. W przypadku dróg wewnętrznych i osiedlowych sporo do powiedzenia może mieć administracja osiedla, spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa lub zarządca nieruchomości.

CZYTAJ TEŻ Hulajnogi elektryczne. Już wkrótce pojadą na nich tylko wybrani?

CZYTAJ TEŻ Wypadek na wakacjach po alkoholu? Ubezpieczyciel i tak wypłaci odszkodowanie

Co napisać w petycji o wytyczenie nowego przejścia dla pieszych?

Jak każda petycja, również i ta dotycząca przejścia dla pieszych powinna mieć maksymalnie rozbudowane uzasadnienie potwierdzające konieczność wprowadzenia dodatkowego oznakowania służącego bezpieczeństwu niechronionych uczestników dróg. Cenny będzie opis aktualnego stanu faktycznego, wraz z zaznaczeniem odległości od najbliższych przejść. Można załączyć choćby schematyczną mapkę, na której czytelnie oznaczymy lokalizację, której dotyczy nasze pismo. Jeżeli mamy taką możliwość można oznaczyć również współrzędne GPS, które prosto określimy za pomocą darmowych aplikacji dostępnych na większość telefonów komórkowych.

Jeżeli w danym miejscu dochodziło już do wypadków, w tym szczególnie śmiertelnych, należy takie przykłady przytoczyć. Niestety powiedzenie „mądry Polak po szkodzie” ma zastosowanie również w takich procedurach. Wniosek powinien także zawierać informację, czy w ostatnim czasie w okolicy powstawały nowe budynki mieszkalne, punkty handlowo-usługowe czy obiekty użyteczności publicznej.

Wniosek powinien być podpisany przez jak największą liczbę mieszkańców danej okolicy. Warto dołączyć do niej także opinię dyrektorów pobliskich szkół, przedsiębiorców, a także, o ile to możliwe — policji.

CZYTAJ TEŻ Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

CZYTAJ TEŻ Jak udokumentować wypadek, aby otrzymać odszkodowanie za oblodzony chodnik?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!