Gdzie oddać elektrośmieci? Kto ma obowiązek przyjąć od nas stary sprzęt elektroniczny?

Każdy sklep ze sprzętem elektronicznym ma obowiązek przyjąć od nas stare urządzenia. Tymczasem jak wynika z kontroli Inspekcji Handlowej, jedna czwarta z nich ma problem z właściwym poinformowaniem o tym fakcie klientów oraz właściwym oznakowaniem produktów.

Gdzie oddać elektrośmieci? Kto ma obowiązek przyjąć od nas stary sprzęt elektroniczny?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 października 2019

Jak pozbyć się starego telewizora?

Dziecko pani Ewy uderzyło drewnianym klockiem w ekran telewizora, doprowadzając tym samym do jego pęknięcia. Urządzenie miało już swoje lata, a koszty naprawy byłyby zbyt wysokie. Właścicielka zamówiła nowy sprzęt przez internet w sieci, której sklep znajdował się na terenie jej miejscowości. Zgłosiła zamiar oddania zepsutego telewizora. Ten sam pracownik, który przywiózł jej nowy sprzęt zabrał również ten stary. I choć pani Ewa miała wrażenie, że jest to szczególny ukłon w jej stronę ze strony sprzedawcy, tak naprawdę wypełnił on swój obowiązek. Zawsze, gdy wymieniamy sprzęt, dostawca po wcześniejszej informacji od nas ma obowiązek zabrać zużyte urządzenie elektroniczne.

Zdarza się jednak i tak, że stosownej informacji na temat odbioru zużytego sprzętu nie można znaleźć ani w sklepie, ani na stronie internetowej. Warto dobrze znać swoje prawa, które od kilku lat rozwiązują wiele problemów związanych z pozbyciem się zużytego sprzętu elektronicznego.

CZYTAJ TEŻ Im więcej śmieci segregujemy, tym więcej płacimy. Nawet 300 proc. w górę

CZYTAJ TEŻ Reklamacja towaru bez oryginalnego opakowania i zwrot rozpakowanego towaru. Czy można reklamować takie towary?

Elektrośmieci a prawo

Jak przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, z uwagi na dużą szkodliwość dla środowiska naturalnego, żadne zużyte urządzenie elektroniczne nie powinno trafić do zwykłego kontenera na śmieci. Nie oznacza to jednak, że klient pozostaje sam na sam z problemem, co zrobić ze starym żelazkiem, odtwarzaczem dvd, wieżą stereo czy lodówką. Jeżeli kupujemy w sklepie nową lodówkę, powinniśmy zgłosić, że przy okazji chcemy pozbyć się starej – ta sama zasada dotyczy każdego urządzenia elektronicznego.

Duże elektro-markety, których powierzchnia przekracza 400 metrów kwadratowych, mają obowiązek przyjęcia każdego zużytego sprzętu o wymiarach do 25 cm. Niezależnie czy kupiliśmy nowe urządzenie czy nie! Zgodnie z obowiązującym prawem, taki przedsiębiorca nie może nam odmówić przyjęcia drobnego sprzętu elektronicznego, w tym m.in. starego żelazka, pilota, zabawki czy klawiatury komputerowej.

Jak sklepy wywiązują się z obowiązku przyjęcia elektrośmieci?

W pierwszym kwartale br. Inspekcja Handlowa sprawdziła, czy przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż urządzeń elektronicznych wywiązują się z nałożonych na nich proekologicznych obowiązków. Pod lupą ekspertów znalazło się 112 firm. Na poziomie deklaracji wszystko było w najlepszym porządku. Każdy z nich twierdził, że bezpłatnie przyjmuje zużyty sprzęt. Wnikliwa kontrola pokazuje jednak, że zdarzały się nieprawidłowości. Problemy pojawiły się przy okazji sprawdzenia, w jaki sposób sklepy informują swoich klientów o przepisach oraz jak znakują produkty. Takie zastrzeżenia wystosowano w stosunku do co czwartego kontrolowanego sklepu. Większość firm nie umieszczała wymaganej informacji w widocznym miejscu, z której klient mógłby dowiedzieć się, w jaki sposób i na jakich warunkach może oddać nieodpłatnie zużyty sprzęt.

CZYTAJ TEŻ Segregujesz odpady? Teraz nic się nie ukryje

CZYTAJ TEŻ Podatek od spadku — podstawowe informacje

Z pokontrolnych raportów wynika, że wśród sprawdzonych przez inspektorów 756 partii nowych urządzeń, prawie 6 procent nie było właściwie oznakowanych. Specjaliści w sposób szczególny zwracali uwagę na symbol selektywnej zbiórki (tu nie stwierdzono kłopotów). Braki stwierdzono jednak w przypadku informacji o zakazie wyrzucania zużytych urządzeń wraz z innymi odpadami oraz o negatywnych skutkach dla zdrowia i środowiska wynikających z zastosowanych w nich substancji.

W 22 przypadkach Inspekcja Handlowa wydała decyzje administracyjne, które wiązały się z karami o łącznej sumie 117 tys. złotych.

Baterie szczególnie niebezpieczne

Wśród drobnych elektrośmieci szczególnie niebezpieczne dla środowiska, a także ludzkiego zdrowia są zużyte baterie, niezależnie od ich typu, formatu czy zastosowania. Nawet najmniejsza bateria stosowana w zegarkach kwarcowych może zanieczyścić spore ilości gleby czy wody. Eksperci ds. ekologii apelują o niewyrzucanie ich razem z innymi odpadami komunalnymi. Specjalne pojemniki na stare baterie bez problemu znajdziemy w wielu sklepach, a także w urzędach, szkołach czy przedszkolach. Wyrzucanie zużytych akumulatorów wraz z odpadami komunalnymi jest karalne!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!