Garmażerka do kontroli – Inspekcja Handlowa przyjrzała się jakości dań gotowych

Garmażerka do kontroli.  Inspekcja Handlowa przyjrzała się jakości dań gotowych sprzedawanych w Polsce. Okazało się, że co czwarte wzbudziło zastrzeżenia specjalistów. Inspektorzy apelują, by zachować ostrożność podczas zakupów pierogów, pyz czy surówek – szczególnie tych sprzedawanych na wagę.

Garmażerka do kontroli – Inspekcja Handlowa przyjrzała się jakości dań gotowych
  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 sierpnia 2019

Jakość wyrobów garmażeryjnych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował wyniki kontroli przeprowadzonej w ubiegłym roku przez Inspekcję Handlową, która swoją uwagę skierowała na wyroby garmażeryjne. Specjaliści sprawdzali zarówno jakość, jak i oznakowanie produktów w 78 małych i sieciowych sklepach oraz hurtowniach. Łącznie pod lupą kontrolerów znalazło się 405 partii takich produktów jak pierogi, pyzy, zupy czy dania mięsne zarówno sprzedawane w opakowaniach, jak i luzem na wagę.

Nieprawidłowości stwierdzono w aż 43 placówkach, czyli 55 proc. wszystkich skontrolowanych. Zastrzeżenia wzbudziło 113 partii (28 proc.). Najwięcej zauważonych uchybień dotyczyło produktów garmażeryjnych sprzedawanych na wagę.

Żywność pełna chemii? Sprawdź, jak zareklamować jedzenie bez wychodzenia z domuŻywność pełna chemii? Sprawdź, jak zareklamować jedzenie bez wychodzenia z domu Rafał Stępniewski

Wady produktów garmażeryjnych

W ramach przeprowadzonej kontroli 78 partii produktów trafiło do specjalistycznego laboratorium. Jego specjaliści zakwestionowali 35 proc. z nich. Wiele zastrzeżeń dotyczyło składu przebadanych dań oraz wagi. Część producentów pakowało mniej produktu, niż wskazywało w deklaracji na opakowaniu oraz przekłamywało skład, który okazywał się niezgodny z tym opisanym na etykiecie.

Inspektorzy zwrócili uwagę także na niewłaściwe oznakowanie produktów. Taką nieprawidłowość stwierdzono w przypadku 83 proc. dań gotowych. To właśnie w tym przypadku najgorzej wypadły produkty sprzedawane luzem. Z kolei w przypadku dań w opakowaniach brakowało oznaczeń w języku polskim, informacji o alergenach, prawidłowej daty minimalnej trwałości czy nawet… pełnej nazwy produktu (!). Przekłamania dotyczyły także zdjęć i ilustracji prezentowanych na etykietach — na opakowaniu były pokazane warzywa lub przyprawy, które nie wchodziły w skład produktu (np. pietruszka, czosnek i pomidor na opakowaniu knedli z truskawkami) — informuje w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

6 najbardziej szkodliwych barwników dodawanych do żywności6 najbardziej szkodliwych barwników dodawanych do żywności Dorota Kraskowska

Zastrzeżenia do dań sprzedawanych na wagę

Sprzedawcy dań gotowych sprzedawanych luzem często zapominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, mają obowiązek umieszczenia w miejscu sprzedaży pełnej nazwy produktu. Ważne jest również, by taka informacja zawierała dane zgodne z prawdą. Jak zauważają kontrolerzy, oznaczenia często wprowadzały w błąd  — czego przykładem może być podpis „a’la domowe” w przypadku dania zawierającego konserwanty.

Prawo zobowiązuje sprzedawców także do posiadania wykazu składników takich dań, w tym alergenów. W pojedynczych przypadkach stwierdzono także niewłaściwe przechowywanie oraz oferowanie przeterminowanych wyrobów garmażeryjnych.

Kary za złą jakość produktów spożywczych

Jak informuje Inspekcja Handlowa, w wyniku przeprowadzonej kontroli sześć osób otrzymało mandaty karne. Wobec przedsiębiorców, którzy wprowadzili na rynek wyroby niespełniające norm jakości handlowej, wszczęto postępowania administracyjne w sprawie wymierzenia kar pieniężnych. W 23 przypadkach informacje o nieprawidłowościach trafiły do wojewódzkich inspektoratów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. W trzech przypadkach sprawy trafiły do miejscowego sanepidu.

Dodatki „E” w polskiej żywności bez właściwej kontroliDodatki „E” w polskiej żywności bez właściwej kontroli Rafał Stępniewski

Na co uważać, kupując dania gotowe

UOKiK apeluje do konsumentów, by zwracali uwagę na kilka aspektów, decydując się na zakup wyrobów garmażeryjnych. Po pierwsze należy przyjrzeć się opakowaniu, czy nie jest ono uszkodzone, a zawartość nie jest zbrylona. Warto także zapoznać się ze składem i informacjami graficznymi, a także sprawdzić datę ważności i warunki przechowywania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zapytać o szczegóły sprzedawcy lub zrezygnować z zakupu.

W przypadku alergików należy zwrócić szczególną uwagę na wyróżnione alergeny. Brak takiej informacji jest poważnym zaniedbaniem ze strony producenta. Podobnie jest zresztą w przypadku wykazu procentowej zawartości składników odżywczych.

Kupując dania gotowe sprzedawane nawagę, klient ma prawo zapytać sprzedawcę o pełen skład i alergeny. Takie informacje powinny być zresztą podane w ogólnodostępnych miejscach np. przy lodówce. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!