Fajerwerki – jak kupować i jak nie złamać prawa?

Huczne przywitanie Nowego Roku jest już tradycją, choć trzeba przyznać, że coraz więcej osób i samorządów odchodzi od pokazów sztucznych ogni z myślą o bezpieczeństwie zwierząt. Upłynie jednak sporo wody w Wiśle zanim głośny zwyczaj odejdzie do historii (są tacy, którzy nie wierzą, że to w ogóle kiedyś nastąpi). Jak kupować fajerwerki i jak je używać, by nie narazić się na utratę zdrowia oraz nie złamać prawa?

Fajerwerki – jak kupować i jak nie złamać prawa?
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 grudnia 2019

Wypadki spowodowane fajerwerkami

Jak podaje UOKiK, co roku na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset wypadków mających związek z użyciem fajerwerków i sztucznych ogni. Niestety odnotowywane są także zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. W raportach służb ratunkowych i policji często czytamy o brawurze i nieprzestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych z używaniem tego typu materiałów pirotechnicznych. Najczęściej dochodzi do poparzeń oraz skaleczeń, urazów oczu, uszkodzeń słuchu, a nawet urwania kończyn (dłoni i palców).

Jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków?

Co roku Policja, Straż Pożarna oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową publikują na swoich stronach poradniki, w których przypominają o elementarnych zasadach bezpieczeństwa.

Podstawową poradą jest odpalanie fajerwerków w odpowiedniej odległości. Źródło ognia należy trzymać w wyciągniętej ręce z dala od twarzy i korpusu ciała. W żadnym wypadku nie należy pochylać się nad produktami pirotechnicznymi. W przeciwnym razie ryzykujemy ciężkimi obrażeniami związanymi z wystrzałem fajerwerków w twarz. Jak pokazują statystyki, taki błąd często bywa tragiczny w skutkach. Instrukcja obsługi powinna zawierać informację o bezpiecznej odległości od widzów, zabudowań czy drzew. Zaraz po odpaleniu zestawu należy oddalić się natychmiast. Tylko w ten sposób możemy uniknąć oparzeń czy uszkodzeń słuchu.

CZYTAJ TEŻ Sylwestrowe reklamacje. Do czego ma prawo konsument?

Co oznaczają klasy fajerwerków

Materiały pirotechniczne dostępne na wolnym rynku podzielone są na trzy klasy oznaczone cyframi 1, 2 oraz 3. Im wyższa wartość, tym większe niebezpieczeństwo związane z ich użyciem. Materiały klasy pierwszej cechuje niski poziom hałasu oraz śladowe zagrożenie dla użytkownika. Klasa trzecia to już materiały (co prawda atestowane), ale wymagające otwartej przestrzeni i wyobraźni konsumenta. Nie można ich używać w pobliżu drzew oraz linii energetycznych. Jeśli okaże się, że zakupiony przez nas produkt był niewypałem, nie można do niego wracać lub odpalać ponownie. Może się okazać, że dany wyrób cechuje opóźniony zapłon. Dopiero po upływie 15 minut można zabrać go z miejsca umieszczając w pojemniku z zimną wodą.

Ostrożność podczas korzystania z fajerwerków

Jednym z najgorszych pomysłów jest używanie pirotechniki w miejscu, gdzie przebywa wiele osób. Odpalanie petard lub rakiet w tłumie z dużym prawdopodobieństwem może zakończyć się tragicznie. Petardy lontowe należy odpalać w odpowiedniej odległości po położeniu na ziemi. Zaleca się pojedyncze odpalanie fajerwerków. Pamiętajmy, że patyk w rakiecie służy do wbijania w ziemię, a nie do trzymania podczas odpalenia produktu. Oprócz przeczytania instrukcji obsługi (powinna być ona załączona w języku polskim) ważny jest zdrowy rozsądek. Jeżeli zauważmy jakiekolwiek uszkodzenia, zawilgocenia lub inne widoczne gołym okiem wady takich produktów, lepiej oddać je do sklepu lub zaprzestać używania. Odpalenie uszkodzonych fajerwerków grozi niekontrolowanym wybuchem – takie zdarzenia są szczególnie niebezpieczne i mogą zakończyć się poważnymi obrażeniami.

Zdrowy rozsądek należy zachować nawet w przypadku produktów klasy pierwszej. Pręt zimnych ogni potrafi rozgrzać się nawet do temperatury przekraczającej 600°C. Po wypaleniu powinien trafić on do zimnej wody.

CZYTAJ TEŻ Jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków?

Jakie kary za niewłaściwe używanie fajerwerków?

Noc sylwestrowa rządzi się swoimi prawami. Warto jednak pamiętać, że za nieostrożne obchodzenie się z ogniem oraz stwarzanie zagrożenia pożarowego prawo przewiduje karę aresztu do 30 dni oraz grzywny do 5 tys. złotych. To samo dotyczy nieodpowiedzialnego obchodzenia się z materiałami wybuchowymi czy łatwopalnymi. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!