Debiut mLegitymacji studenckiej. Kto pierwszy skorzysta?

Studenci kolejnych uczelni wyższych mogą od niedawna korzystać z dobrodziejstw elektronicznej legitymacji studenckiej. Do tej pory z dokumentu w smartfonie mogli korzystać jedynie uczniowie niektórych szkół podstawowych i średnich. Co oznacza debiut mLegitymacji studenckiej? Kto jako pierwszy będzie mógł z niej skorzystać?

Debiut mLegitymacji studenckiej. Kto pierwszy skorzysta?
  • Anna Malinowska
  • /

Kiedy zacznie działać elektroniczna legitymacja studencka?

Elektroniczna legitymacja studencka to nic innego jak wyświetlana na ekranie smartfona cyfrowa i pełnoprawna wersja dokumentu wydawanego przez uczelnie wyższe. To od nich, w dużej mierze będzie zależało, czy ich studenci będą mogli skorzystać z dobrodziejstw technologiczno-administracyjnej nowości. Dokument będzie działał w ramach szerszej usługi rządowej wspieranej aplikacją mObywatel, podobnie jak już działające legitymacje dedykowane uczniom szkół podstawowych i średnich.

Już w październiku, pierwsze mobilne legitymacje zostały wydane przez Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Siedlcach. Teraz, do grona użytkowników elektronicznego dokumentu potwierdzającego status studenta dołącza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH). O tym, że taka forma legitymacji będzie cieszyła się powodzeniem, jest przekonany cytowany w komunikacie resortu cyfryzacji, rektor SGH prof. Marek Rocki. Jak zaznaczył, jego studenci to wymagająca grupa usług cyfrowych.

CZYTAJ TEŻ Pożyczka studencka. Kto ma prawo do pożyczki studenckiej?

Czy posiadając mLegitymację, trzeba posiadać również wersję tradycyjną?

Jak tłumaczy resort cyfryzacji, elektroniczna wersja legitymacji studenckiej jest pełnoprawnym zamiennikiem tradycyjnej. To oznacza, że w takim samym stopniu będzie potwierdzała wszystkie uprawnienia oraz zniżki jakie prawo zapewnia studentom. Wystarczy jedynie okazać wyświetloną na ekranie telefonu mLegitymację podczas zakupu biletu do muzeum, kina czy teatru. W ten sam sposób będzie można potwierdzić uprawnienie do zniżki podczas kontroli konduktorskiej w pociągu. Warunkiem będzie jedynie zainstalowana odpowiednia legitymacja oraz... naładowana bateria.

Wprowadzenie elektronicznego dokumentu zostało umocowane prawnie już w kwietniu 2019 roku rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów.

Jakie telefony obsługują mLegitymację studencką?

Według stanu na połowę listopada aplikacja mObywatel umożliwiająca korzystanie z elektronicznych legitymacji jest obecnie dostępna jedynie w komórkach działających na systemie operacyjnym Android, oznacza to, że w tym gronie nie ma jeszcze iPhonów. Zgodnie z zapowiedziami dopiero na początku 2020 roku powstanie wersja dedykowana dla systemu iOS.

Co musi zrobić uczelnia, by wprowadzić mLegitymacje?

Dołączenie do grona uczelni wydających mLegitymację nie jest szczególnie skomplikowanym procesem. Wystarczy jedynie, by odpowiednia komórka szkoły wyższej wypełniła prosty formularz. Kolejnym etapem jest podpisanie porozumienia. Co ważne, żadna szkoła nie poniesie w związku z prowadzeniem elektronicznych legitymacji jakichkolwiek kosztów. Nie ma również potrzeby zakupu sprzętu czy oprogramowania.

Popularność mLegitymacji

Jak wynika z danych opublikowanych na początku listopada przez resort cyfryzacji, z elektronicznych dokumentów korzysta obecnie ponad 2,6 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Liczba ta wkrótce wzrośnie, bowiem do programu zgłosiło się prawie 4 tys. szkół, a każdego dnia dołączają kolejne.

Elektroniczna legitymacja działa w ramach aplikacji mObywatel, którą obecnie posiada na swoich telefonach 650 tys. Polaków. Liczba ta będzie systematycznie rosła wraz z kolejnymi ułatwieniami cyfrowymi. To właśnie w ramach tego samego programu planowane jest wprowadzenie elektronicznej wersji prawa jazdy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!