Czy szef może wezwać mnie do pracy, jeśli przebywam na zwolnieniu lekarskim?

To pilne, sytuacja awaryjna, to naprawdę wyjątkowa sprawa – to tylko niektóre zdania, jakie mogą paść podczas rozmowy pracodawcy z pracownikiem przebywającym na chorobowym. Czy szef może wezwać mnie do pracy, jeśli przebywam na zwolnieniu lekarskim? Czy mogę odmówić polecenia służbowego w czasie tzw. L-4?

Czy szef może wezwać mnie do pracy, jeśli przebywam na zwolnieniu lekarskim?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 października 2019

Pilny telefon z pracy podczas chorobowego

Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim zazwyczaj nie rozstają się na ten czas z telefonem służbowym. Jeśli mogą używać go do celów prywatnych, mają prawo z niego nadal korzystać w takim charakterze. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy firmowa lub prywatna komórka dzwoni bez przerwy z pytaniami od współpracowników, które nie koniecznie dotyczą tematu troski o nasz stan zdrowia. Od tego momentu czasem kilka chwil dzieli od decyzji o włączeniu laptopa z firmową pocztą i rozpoczęcia działań przypominających bardziej pracę zdalną niż drobną pomoc osobie, która w zastępstwie przejęła nasze obowiązki. Zdarza się, że pracodawca „w drodze absolutnego wyjątku” wzywa nas… do pracy. Eksperci są  zgodni. Trzeba wiedzieć, kiedy powiedzieć stop! Wizyta w zakładzie na prośbę szefa może wiązać się z konsekwencjami. I to dla samego pracownika!

CZYTAJ TEŻ Zwolnienia lekarskie 2019

Czy chory pracownik może odmówić żądania przyjazdu do firmy?

Zgodnie z prawem, osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim ma jeden podstawowy priorytet – jak najszybciej odzyskać pełną zdolność do pracy. Żaden przepis nie mówi o wyjątkach, w których chorobowe można przerwać, by pojawić się w zakładzie z powodu jakiejkolwiek sytuacji. Odpowiedź na powyższe pytanie, można sprowadzić do krótkiej rady: Jesteś chory? Zajmij się sobą. Praca poczeka. W przeciwnym razie złamiesz prawo, możesz stracić zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne za cały okres zwolnienia. Zwrot całej kwoty jest mało kuszącą propozycją.

Zupełnie niedopuszczalne są w takiej sytuacji naciski ze strony przełożonego. Udział w pilnym spotkaniu, negocjacjach czy konieczność dokończenia projektu nie będą żadnym argumentem w przypadku kontroli z ZUS. Mogą nas jedynie pogrążyć!

Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim, muszę odbierać telefony od pracodawcy?

Ta kwestia nie jest do końca jednoznaczna. Biorąc pod uwagę fakt, że pracodawca ma prawo kontrolować, w jaki sposób wykorzystujemy zwolnienie lekarskie i czy przypadkiem w trakcie jego trwania nie wyruszyliśmy w daleką podróż lub nie podjęliśmy się remontu mieszkania, ma prawo do nas zadzwonić i zapytać o zdrowie. Inna rzecz, że może nas nawet odwiedzić, nie koniecznie z bombonierką, kwiatami czy zestawem witamin, a wyłącznie w celu kontroli. Nie ma nic złego w odebraniu połączenia z pracy. Nic się przecież nie stanie, jeśli poinstruujemy koleżankę lub kolegę, który przejął nasze obowiązki, jak opisać fakturę czy gdzie znaleźć konkretne dokumenty. W takim przypadku trudno mówić o wykonywaniu pracy. Gorzej, jeśli telefonów jest cała masa, a w łóżku, oprócz termoforu i kubka z sokiem malinowym towarzyszy nam firmowy laptop.

Jeżeli czujemy się źle, mamy gorączkę, boli nas gardło lub co chwilę doskwiera nam atak kaszlu, nie musimy w ogóle odbierać telefonów. Nasz komfort jest najważniejszy. Z resztą po to „wynaleziono” zwolnienie lekarskie.

CZYTAJ TEŻ Wyjazd do sanatorium – dostanę zwolnienie lekarskie czy muszę brać urlop?

Czy w trakcie zwolnienia lekarskiego pracodawca może poprosić o zwrot telefonu służbowego?

Tak. I to wcale nie oznacza, że po powrocie z chorobowego będzie czekało na nas wypowiedzenie. Są firmy, w których jest to normalną praktyką wobec osób, których powrót do zdrowia przedłuża się. Takie działanie często jest tłumaczone troską o pracownika. Jeżeli zajmujemy się bieżącymi kontaktami z kontrahentami, obsługę naszego numeru służbowego przejmie osoba nas zastępująca. W ten sposób my mamy spokój, a klienci zostaną właściwie obsłużeni. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest oczywiście ustawienie przekierowania połączeń na numer innego pracownika.

Po drugie, telefon służbowy nie jest własnością pracownika. Pracodawca powierzył mu jedynie sprzęt do realizacji obowiązków zawodowych. W sytuacji, kiedy te schodzą na dalszy plan, szef może poprosić o zwrot telefonu czy laptopa. Wyjątkiem może być sytuacja, w której posiadamy porozumienie z pracodawcą w sprawie korzystania z telefonu także do celów prywatnych, wówczas możemy przekonać go, że zależy nam, by sprzęt pozostał przy nas.

CZYTAJ TEŻ Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Czy można wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!