Czy można pić alkohol “pod chmurką”?

Przed nami długie miesiące piknikowania — majówki, czerwcówki, wakacje, a potem jeszcze kawałek ciepłej jesieni. W związku z tym przypominamy, że już od ponad roku obowiązuje całkowity zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Gdzie legalnie można napić się piwa delektując się jednocześnie pięknem otaczającej nas przyrody?

Czy można pić alkohol “pod chmurką”?
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 24 kwietnia 2019

Przed nami już drugie lato z całkowitym zakazem picia alkoholu w miejscach publicznych, czyli takich, do których dostęp mają wszyscy. Nowe prawo obowiązuje od marca ubiegłego roku. Wcześniej Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabraniała picia w takich miejscach jak parki, ulice, place.

Po nowelizacji ustawy już nie napiszesz się piwka nad Wisłą, Odrą czy Pilicą. Nie wolno pić alkoholu również na plaży i ulicy. Nawet jak grzecznie siedzisz na ławce w parku popijając piwo, to jeśli na twojej drodze stanie stróż prawa, nie ujdzie ci to na sucho. Osiedlowe spotkania ze znajomymi "pod chmurką” również odpadają, no chyba, że przyniesiecie ze sobą herbatę w termosie albo piwo bezalkoholowe.

Jaka jest w takim razie definicja miejsca publicznego według ustawodawcy? Przepisy nie określają tego jasno, mówią jedynie o miejscach, do których każdy ma swobodny dostęp.

Co grozi za picie alkoholu w miejscach publicznych?

Jeśli złamiesz zakaz, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości 100 zł. Możesz dostać mandat gotówkowy, opłacić go od razu i sprawa jest załatwiona. Możesz przyjąć również mandat kredytowany i wtedy masz 7 dni na zapłacenie grzywny. Jeśli tego nie zrobisz w wymaganym terminie, egzekucja będzie prowadzona w trybie administracyjnym. A to oznacza, że tytuł wykonawczy zostanie skierowany do urzędu skarbowego właściwego dla twojego miejsca zamieszkania. Urząd potrąci należną kwotę z podatku. Albo odwiedzi cię komornik.

Funkcjonariusz nie może zmusić cię do przyjęcia mandatu. Przysługuje ci prawo do odmowy. Jeśli nie przyjmiesz mandatu, sprawa zostanie skierowana do sądu.

Czy można kupić alkohol przez internet?Czy można kupić alkohol przez internet? Dorota Kraskowska

Gdzie mogę pić legalnie alkohol?

Po zaostrzeniu przepisów dotyczących spożywania alkoholu w przestrzeni publicznej, możesz delektować się napojami wyskokowymi jedynie w miejscach do tego specjalnie wyznaczonych. Jak lubisz sączyć wino czy inne alkohole na świeżym powietrzu, możesz to robić jedynie w ogródkach piwnych, kawiarnianych i restauracyjnych. Jeśli uczestniczysz w imprezie masowej, możesz pić alkohol tylko w wydzielonych miejscach.

Niektóre miasta decydują się na wprowadzenie tzw. alkoholowych stref w popularnych miejscach publicznych, np. modnych miejscówkach nad rzekami. Strefy bez prohibicji w Warszawie czy Poznaniu okazały się hitem i coraz więcej dużych miast myśli o ich wprowadzeniu.

Bez obawy możesz pić alkohol na swoim tarasie i w ogródku, nawet, jak posesja jest nieogrodzona i swobodny dostęp, przynajmniej w teorii, może mieć do niej każdy przechodzień.

Czy można grillować na balkonie? Czy grillowanie w parku lub na plaży jest dozwolone?Czy można grillować na balkonie? Czy grillowanie w parku lub na plaży jest dozwolone? Michał Górecki

Ile alkoholu piją Polacy?

W świetle ostatnich doniesień medialnych na temat ilości spożywanego alkoholu przez naszych rodaków widać, że zaostrzenie przepisów nie wpłynęło na zmniejszenie spożycia. Zresztą od początku było jasne, że zaostrzenie przepisów ma na celu zapewnienie większego ładu w przestrzeni publicznej, a nie walkę z alkoholowymi patologiami.

Z roku na rok pijemy coraz więcej. W 2018 roku na każdego Polaka przypadło już 12 litrów czystego alkoholu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powyżej tej bariery rozpoczyna się już proces degradacji społecznej.

Polacy dziennie wypijają aż 3 mln małych butelek wódki, o pojemności 200 lub 100 ml, tzw. małpek. A jeden punkt ze sprzedażą alkoholu przypada w naszym kraju na 300 mieszkańców. Według zaleceń WHO jeden sklep z alkoholem powinien wystarczyć dla 1-1,5 tys. obywateli. Do najbliższego sklepu monopolowego mamy bardzo blisko, statystycznie ok. 350 m.

Art. 14 ust. 2a Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.

CZYTAJ TEŻ Palacze e-papierosów na wakacjach

artyna Kowalska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!