Czy można odwołać darowiznę?

Darowizna jest świadczeniem nieodpłatnym. Pod względem formalnym przeniesienie konkretnej rzeczy lub prawa na obdarowanego. Do darowizny często dochodzi między członkami rodziny. Czy da się odwołać darowiznę? W jakich sytuacjach? Dowiedz się z naszego materiału.

Czy można odwołać darowiznę?
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 kwietnia 2019
Darowizna jest to nieodpłatne świadczenie. Zwykle mamy z nią do czynienia wśród członków rodziny. O darowiźnie możemy mówić np. wtedy, gdy rodzice decydują się na przekazanie dorosłym dzieciom sporej kwoty pieniędzy albo gdy np. dziadkowie przekazują wnukom za swojego życia mieszanie.
 
Podstawą darowizny jest zwykle szczególna więź, która zachodzi pomiędzy stronami darowizny. Darowizna wiąże się z emocjami, a także relacjami. A te jak wiadomo, mogą się przez lata popsuć. Czy można zmienić darowiznę, odwołać ją albo uzależnić darowiznę od tego, jak będzie zachowywał się obdarowany? Prawo przewidziało takie możliwości.
 
Sprawdź także:

Niewdzięczność obdarowanego

Weźmy pod uwagę sytuację, że dziadkowie pragną przekazać wnukowi swoje mieszkanie albo dużą kwotę pieniędzy, którą odłożyli przez całe życie. Dochodzi do przekazania tych dóbr w formie darowizny. Jednak po niedługim czasie relacje między darczyńcą a obdarowanym się psują. Dziadkowie czują, że popełnili błąd i chcą unieważnić darowiznę. Czy mogą to zrobić? Jak najbardziej. Prawo daje możliwość odwołania darowizny pod pewnymi warunkami. Darczyńca może to zrobić w sytuacji wystąpienia z tzw. rażącej niewdzięczności obdarowanego.
Z rażącą niewdzięcznością mamy do czynienia np. w sytuacji, gdy obdarowany nie udziela pomocy podczas choroby darczyńcy albo wtedy, gdy znacząco pogorszą się stosunki między darczyńcą a obdarowanym. Aby skutecznie odwołać darowiznę, nie może minąć 12 miesięcy od chwili, gdy zostanie ona przekazana.
 
Sprawdź także:
W sytuacji, gdy darczyńca umarłby do tego czasu, to odwołania darowizny może dokonać spadkobierca. W obu przypadkach zawsze trzeba będzie wykazać właśnie rażącą niewdzięczność i udowodnić, że to ona doprowadziła do pogorszenia relacji. Warto pamiętać, że zachowanie obdarowanego musi koniecznie być zawinione, czyli musi on działać umyślnie i być świadomym znaczenia swojego postępowania.
 

Co to jest rażąca niewdzięczność?

Za rażącą niewdzięczność można uznać przestępstwa popełnione przeciwko życiu, zdrowiu, czci i godności osobistej, jak i przeciwko majątkowi darczyńcy. Rażąca niewdzięczność to również wszelkie nieprzyjazne zachowania, które kieruje się bezpośrednio wobec darczyńcy, ale i w stosunku do każdej bliskiej mu osobie. Najtrudniejszym do udowodnienia będzie fakt, że niewdzięczność zaistniała w celu pokrzywdzenia darczyńcy.
 

Pogorszenie sytuacji majątkowej darczyńcy

Darowizna może być odwołana, jeśli pogorszy się sytuacja materialna darczyńcy. Ważne jest to, że zmiana poziomu materialnego musi doprowadzić do tego, że darczyńca nie jest w stanie sam się utrzymać. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że taki warunek można przyjąć jako powód do odwołania darowizny tylko wtedy, gdy darowizna nie została jeszcze dokonana.
 

Kiedy nie można odwołać darowizny?

Darowizna nie może być odwołana, jeśli darczyńca przebaczy niewłaściwe zachowanie obdarowanego. Trzeba jednak pamiętać, że darczyńca musi mieć wtedy zdolność do czynności prawnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!