Czy można grillować na balkonie? Czy grillowanie w parku lub na plaży jest dozwolone?

Gdzie można legalnie rozpalić grilla? Dowiedz się z naszego poradnika, by nie zapłacić mandatu. Zobacz, co mówi na ten temat prawo.

Czy można grillować na balkonie? Czy grillowanie w parku lub na plaży jest dozwolone?
  • Michał Górecki
  • /
  • 23 kwietnia 2019

Majówka to tradycyjnie czas spotkań przy grillu. Według danych agencji Starcom prawie 60 proc. Polaków majówkę spędza właśnie przy grillu lub na pikniku. Majówka rozpoczyna sezon grillowania, który trwa przynajmniej do września.

Przy okazji pojawia się pytanie, gdzie można legalnie grillować.

Grillowanie w ogródku

Czy można grillować we własnym ogródku? Zdecydowanie tak. Nie istnieją przepisy, które zabraniają grillowania na własnej posesji. Oczywiście należy przy okazji zachować porządek publiczny. Dym z grilla, a także zbyt huczna impreza przy grillu nie mogą przeszkadzać sąsiadom.

Sprawdź także:

Grillowanie nie będzie już takie samo. Likwidują plastikowe naczynia i sztućce

Quiz — Grill, plaża, cisza nocna, czyli Polak na majówce

Czy można grillować na balkonie?

Sporo pytań związanych jest też z grillowaniem na balkonie. Warto pamiętać, że balkon to część składowa mieszkania. Jeżeli to my jesteśmy właścicielami tego mieszkania, to możemy sobie z nim robić, co nam się podoba, o ile jednak nie będziemy niszczyć wspólnego dobra. Warto jednak pamiętać o tym, że wewnętrzne przepisy spółdzielni mieszkaniowej albo wspólnoty mieszkaniowej mogą zakazywać grillowania na balkonie. Zanim więc rozpalisz grilla na balkonie, zwróć uwagę, czy nie zakazuje tego wewnętrzny regulamin. W przypadku grillowania na balkonie trzeba też wziąć pod uwagę interes sąsiadów. Gdy dym będzie uciążliwy, a hałas zbyt duży, to sąsiad może wezwać policję, a ta nałoży na nas mandat.

Jeśli grilla nie zgasimy i zostawimy na balkonie, możemy ponieść karę (oczywiście w skrajnych przypadkach) za to, że stworzyliśmy zagrożenie pożarowe.

Jakie paliwo lepsze do grilla? Węgiel drzewny czy brykiet?Jakie paliwo lepsze do grilla? Węgiel drzewny czy brykiet? Martyna Kowalska

Czy można grillować w parku?

Sprawdź także:

Jak wybrać najlepsze dla siebie okulary przeciwsłoneczne? PORADNIK

Jak widać, grillowanie na balkonie może skończyć się niezbyt fortunnie. Dlatego wielu fanów karkówki pieczonej na ogniu chce przygotować grillowane potrawy w plenerze. Czy można grillować w lesie albo w parku?

Zanim zaczniemy gdziekolwiek grillować, musimy odpowiedzieć sobie na trzy pytania:

  1. Jak duże jest ryzyko stworzenia zagrożenia pożarowego?
  2. Kto jest właścicielem gruntu, na którym chcemy grillować i czy właściciel zezwala na to?
  3. Czy grill może przeszkadzać innym?

Przepisy prawa dość jednoznacznie określają kwestię grilla w lesie i na łące. Wystarczy spojrzeć do kodeksu wykroczeń:

ART. 82 § 3. KODEKSU WYKROCZEŃ

Dz.U.2018.0.618 tj. — Ustawa z dnia 20 maja 1971 roku — Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Czy można palić grilla na plaży?

To może pójść jeszcze dalej i wypróbować grilla na plaży? Ogólne przepisy nie zakazują rozpalania grilla ani ogniska na plaży. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że gmina, która zarządza daną plażą, może wprowadzić zakaz grillowania.

W przypadku parków często wprowadza się zakaz grillowania na znacznej części terenu. Warto jednak wiedzieć, że przy okazji wskazuje się miejsca, w których można rozpalić grilla.

W samej Warszawie w większości z 75 parków można grillować, np. w Parku Brudnowskim, Młocińskim na Polach Mokotowskich czy w Lesie Kabackim. Grillowanie zakazane jest np. w Łazienkach Królewskich, Ogrodzie Saskim czy Parku Ujazdowskim.

Sprawdź także:

UOKiK w 16 sklepach z elektroniką. Co wykryto?

Wykradziono dane klientów Morele.net. Są wystawione na sprzedaż

Grill podczas suszy

Grillowanie dozwolone jest nad Wisłą, na plaży pod mostem Poniatowskiego. W Poznaniu grilla można rozpalać nad Wartą i w Parku Sołackim, a w Krakowie na Błoniach.

Warto jednak śledzić informacje dotyczące suszy. W takiej sytuacji rozpalanie jakiegokolwiek ognia jest zabronione.

Na plaży i w parku możemy więc rozpalić grilla. Warto jednak pamiętać, by nie przeszkadzało to innym. Zawsze trzeba posprzątać po grillu. Trzeba zwrócić też uwagę na kwestię spożywania alkoholu. Jeśli pijemy w miejscu publicznym (nawet podczas grillowania) możemy być ukarani za złamanie zakazu picia alkoholu w miejscu publicznym.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!