Czy i w jakich okolicznościach mogę wyrobić drugi paszport?

Nawet jeśli posiadamy ważny paszport, polskie prawo przewiduje możliwość wyrobienia drugiego – oczywiście w ściśle określonych sytuacjach. Czy i w jakich okolicznościach mogę wyrobić drugi paszport i ile kosztuje taka możliwość? Sprawdziliśmy.

Czy i w jakich okolicznościach mogę wyrobić drugi paszport?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 31 października 2019

Kiedy drugi paszport może być przydatny?

Ubieganie się o wyrobienie drugiego paszportu, mimo posiadania ważnego dokumentu, jest dopuszczalne w polskim prawie. Taka operacja jest możliwa w ściśle określonych sytuacjach m.in. ze względu na ochronę swojego życia bądź zdrowia np. w sytuacji, w której musimy udać się do kraju ogarniętego wojną lub innym konfliktem o charakterze zbrojnym. Takie uprawnienie posiadają także osoby wybierające się na misje humanitarne.

Może się także okazać, że ze względu na posiadane pieczątki lub wizy potwierdzające wjazd na teren jakiegoś państwa, nasz paszport w innym kraju jest nieważny. Zdarza się tak w przypadku państw na Bliskim Wschodzie, między którymi trwa konflikt.

Prawo dopuszcza także możliwość wyrobienia paszportu ze względu na bezpieczeństwo państwa.

CZYTAJ TEŻ Paszport tymczasowy. Co to jest i jak wyrobić?

CZYTAJ TEŻ Czy można zwiedzić Czarnobyl?

Od czego zacząć starania o drugi paszport?

Przepisy jasno określają drogę urzędową, jaką trzeba przebyć w celu wyrobienia drugiego paszportu. W tym wypadku zwyczajna wizyta w biurze paszportowym nie wystarczy. W pierwszej kolejności należy sporządzić podanie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W żadnym urzędzie ani w internecie nie znajdziemy wzoru takiego dokumentu. Podanie należy napisać samodzielnie. Musimy w nim dokładnie opisać naszą sytuację oraz powody, dla których potrzebujemy drugiego paszportu. Dobrze jest również przygotować dokumenty, które mogą potwierdzić wyjątkowość sytuacji, w której się znaleźliśmy.

Takie podanie możemy wysłać pocztą na adres: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Departament Spraw Obywatelskich, ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa lub złożyć osobiście w biurze podawczym wspomnianego resortu na warszawskim Mokotowie przy ulicy Rakowieckiej 2a w dni robocze od 8:00 do 16:00.

CZYTAJ TEŻ Do USA bez wiz. O ile stanieje podróż za ocean?

CZYTAJ TEŻ Wysyłanie ważnych dokumentów pocztą. Jak wysłać ważne dokumenty?

Kiedy dostaniemy zgodę na drugi paszport?

Decyzję z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych powinniśmy uzyskać w ciągu 30 dni. Trzeba jednak liczyć się z tym, że termin taki może zostać wydłużony dwukrotnie. Może się tak zdarzyć, jeśli dostarczone przez nas dokumenty okażą się niekompletne i zostaniemy poproszeni o dosłanie kolejnych. Zgoda ministra jest ważna przez trzy miesiące, zatem warto się pospieszyć z kolejnymi formalnościami, które opisaliśmy dalej.

Koszt wyrobienia i ważność drugiego paszportu

Kiedy otrzymamy z MSWiA zgodę na wyrobienie drugiego paszportu, ścieżka uzyskania takiego dokumentu jest już bardzo prosta. W takim wypadku musimy się liczyć z kosztem wyrobienia paszportu – 280 zł. Wniosek, wraz ze zgodą z resortu składamy w dowolnym punkcie paszportowym w kraju. Nowy dokument powinien być gotowy w ciągu miesiąca. Podczas składania wniosku obsługujący nas urzędnik powinien podać dokładny termin obioru drugiego paszportu. Należy pamiętać, że okres ważności takiego dokumentu jest dużo krótszy od standardowego i wynosi dwa lata.

Jak wyrobić drugi paszport przebywając za granicą?

Jeżeli staramy się o wydanie drugiego paszportu za granicą, możemy zrobić to za pośrednictwem polskich placówek dyplomatycznych. Ich adresy można sprawdzić na rządowej stronie dostępnej tutaj. Również w tym przypadku niezbędna będzie zgoda Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Z uwagi na możliwe utrudnienia związane z kontaktem z polską placówką dyplomatyczną wynikające na przykład z odległości, planowanego czasu pobytu lub sytuacji politycznej w kraju ogarniętego konfliktem, o konieczności wyrobienia drugiego paszportu warto pomyśleć wcześniej, jeszcze przed wyjazdem z Polski.

CZYTAJ TEŻ Jak wyrobić paszport?

CZYTAJ TEŻ Paszport tymczasowy. Co to jest i jak wyrobić?

Gdzie szukać informacji na temat możliwości wyrobienia drugiego paszportu?

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące możliwości oraz procedur związanych z wyrobieniem drugiego paszportu są dostępne na rządowej stronie internetowej, którą znajdziemy pod tym linkiem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!