Co zrobić, jeśli policja zatrzymała dowód rejestracyjny?

To, że od jesieni ubiegłego roku nie musimy wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, wcale nie oznacza, że policja w czasie kontroli nie może nam go zatrzymać – choćby wirtualnie. Co możemy zrobić, jeśli policja zatrzymała dowód rejestracyjny naszego pojazdu? Przedstawiamy kolejność działania.

Co zrobić, jeśli policja zatrzymała dowód rejestracyjny?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 września 2019

W jaki sposób policja może zabrać nam dowód rejestracyjny?

Dawniej było wszystko bardzo oczywiste. Jeżeli podczas kontroli drogowej występowały przesłanki (o których więcej napiszemy za chwile) do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, funkcjonariusz „fizycznie” odbierało dokument i zgodnie z procedurą przekazywało go do wydziału komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta z adnotacją o powodach takiego działania.

Dziś w dobie cyfryzacji, dowód rejestracyjny może być „odebrany” nawet, jeśli nadal leży w szufladzie na dokumenty w naszym domu lub firmie. Jak to się dzieje? Dane naszego pojazdu znajdują się, jak prawie wszystko, w cyfrowej chmurze, a dokładnie w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (tzw. CEPiK). Jeżeli pojawią się przesłanki do zatrzymania nam dowodu rejestracyjnego, funkcjonariusz poinformuje o tym fakcie wydział komunikacji za pośrednictwem sieci. Taka adnotacja natychmiast znajdzie się w systemie i będzie w nim widoczna dla uprawnionych służb takich jak policja, inspekcja transportu drogowego czy stacja kontroli pojazdów.

Kiedy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Katalog sytuacji, w których dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany, pozostaje bez zmian. Niesprawne auto, brak badań technicznych, kłęby dymu wydobywające się z rury wydechowej, poważne uszkodzenie spowodowane kolizją, rozbity reflektor czy… przepalona żarówka.

Ma to swoje dobre strony. W ten sposób eliminowane są z ruchu auta niespełniające norm, zatruwające środowisko lub stanowiące realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu. Dziennie w ten sposób z trasy zjeżdża nawet kilkaset samochodów. Niektóre z nich – na zawsze.

Biuro podróży odwołało wczasy? Upomnij się o swoje prawa!Biuro podróży odwołało wczasy? Upomnij się o swoje prawa! Martyna Kowalska

W momencie zatrzymania dowodu rejestracyjnego funkcjonariusz wypisze nam specjalne pokwitowanie, które pozwoli na dojazd do warsztatu – na przykład w ciągu siedmiu dni. W przypadku szczególnych wad, zaniedbań czy uszkodzeń powstałych w wyniku kolizji, jedyną opcją, jaka nam pozostaje, jest laweta pomocy drogowej.

Czy diagnosta może zatrzymać nam dowód rejestracyjny?

Tak, jednak w jego przypadku zatrzymanie nie odbywa się w trybie wirtualnym. Z uwagi na to, że na badaniu musimy pojawić się z dokumentem, uprawniony pracownik stacji kontroli pojazdów może zatrzymać go i „fizycznie” przekazać do wydziału komunikacji. Jednocześnie dokonuje stosownego wpisu do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, która jest widoczna przez wszystkie uprawnione organy.

Diagnosta może nam również wydać czasowy dokument zezwalający na korzystanie z samochodu, jednak na ściśle określonych warunkach na przykład od zmierzchu do świtu (w przypadku problemów z prawidłowym działaniem reflektorów).

Jak odzyskać dowód rejestracyjny?

Skoro policja zatrzymała nasz dowód wirtualnie, taką samą drogą nastąpi jego zwrot – poprzez odpowiednią adnotację w systemie. Nie stanie się to oczywiście „z automatu”. O cyfrowe odzyskanie dokumentu musimy się postarać.

Czy można przyspieszyć sezon grzewczy? Jakie są przepisy?Czy można przyspieszyć sezon grzewczy? Jakie są przepisy? Mikołaj Frączak

Procedura przewiduje w pierwszej kolejności usunięcie powodów, dla których dokument został odebrany. Często wymaga to wizyty w warsztacie samochodowym. Po zlikwidowaniu usterki meldujemy się na stacji kontroli pojazdów, która sprawdza, czy faktycznie auto nadaje się do dalszej eksploatacji. Jeśli dostaniemy zielone światło i odpowiednie potwierdzenie diagnosty, idziemy do wydziału komunikacji, w którym dowód został zatrzymany. Jeśli wszystko będzie się zgadzało, dokument zostanie uwolniony od negatywnego wpisu, a nasz samochód będzie mógł powrócić na drogi.

Co się stanie, jeśli skorzystam z auta mimo wirtualnego zatrzymania dowodu rejestracyjnego?

Nawet jeśli fizycznie będziemy mieli przy sobie dowód rejestracyjny, który uprzednio został zatrzymany wirtualnie, nie mamy prawa użytkować samochodu! W przeciwnym razie musimy się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Jeśli podczas takiej podróży dojdzie do wypadku, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, a to może wiązać się z finansową katastrofą.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!