Co to jest numer IMEI i do czego może być potrzebny?

Numer IMEI towarzyszy urządzeniom mobilnym właściwie od początku istnienia cyfrowej telefonii ruchomej. Posiada go każdy telefon komórkowy oraz urządzenie zapewniające dostęp, np. do internetu LTE, smartwatch ze slotem na kartę SIM czy lokalizator GPS do floty samochodowej. Zdarza się również, że jeden telefon ma przypisane aż dwa numery identyfikacyjne. Do czego służy numer IMEI i co powinien o nim wiedzieć użytkownik urządzenia nim oznaczonego?

Co to jest numer IMEI i do czego może być potrzebny?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 lipca 2019

Żyjemy w świecie cyfrowym, w którym zdjęcia, muzyka, filmy, głos czy dane możemy gromadzić i  przekazywać sobie na odległość dzięki odpowiedniemu użyciu ciągu zer i jedynek. Zupełnie innym ciągiem znaków składających się z liczb 0-9 oraz liter oznaczamy produkty (kody kreskowe), książki i czasopisma (nr ISSN) czy samochody (nr VIN). Nauczyliśmy się korzystać z przyporządkowania wszystkiego odpowiednim numerom po to, by żyło się nam łatwiej, by ułatwić handel, serwis, kwestie bezpieczeństwa lub identyfikację produktu czy usługi. Przed takim wyzwaniem pod koniec XX wieku stanęli również twórcy nowego systemu telefonii komórkowej GSM decydując, że każde urządzenie działające w sieci mobilnej będzie musiało mieć przyporządkowany unikalny w skali świata numer.

Czym jest numer IMEI?

W praktyce numer IMEI (International Mobile Equipment Identity) posiadają dziś wszystkie urządzenia, które działają z kartą SIM (subscriber identity module), czyli modułem identyfikacji abonenta. Z tego powodu telefony obsługujące jednocześnie dwie karty SIM posiadają dwa osobne numery IMEI. Wygląda to tak, jakby w jednym terminalu istniały dwa osobne telefony komórkowe! Taki numer posiadają także smartwatche z kartą SIM, modemy i routery 3G lub LTE, a także różnego rodzaju lokalizatory GPS, przekazujące dane o położeniu za pośrednictwem sieci mobilnej.

Sprawdź także: Jak Polacy korzystają z internetu?

Jak znaleźć numer IMEI telefonu?

Jeszcze do niedawna znalezienie numeru IMEI było bardzo prostym rozwiązaniem. Wystarczyło zdjąć tylną pokrywę urządzenia, wyjąć baterię, by zobaczyć nalepkę identyfikacyjną telefonu zawierającą producenta, model, czasem kraj produkcji oraz wspomniany numer IMEI w wersji tradycyjnej oraz zakodowanej w formie kodu kreskowego. W chwili, kiedy baterie przestały być wymienialne przez użytkowników, można do tego celu użyć prostego tricku. Niezależnie od posiadanego urządzenia, wchodzimy w moduł klawiatury (tak, jakbyśmy chcieli wybrać numer telefonu), wpisujemy prosty kod *#06# i po chwili na naszym wyświetlaczu pojawi się numer identyfikujący nasze urządzenie. Numer IMEI znajdziemy także na fabrycznym pudełku posiadanego sprzętu.

Sprawdź także: Zużywamy mnóstwo internetu mobilnego. Kiedy skończy się pojemność łączy?

Jakie informacje zawiera numer IMEI?

Mimo stosunkowo krótkiej historii numery IMEI już zdążyły przejeść modyfikację zmieniając swoją strukturę w 2003 roku. Od początku przyjęto, że numer ten ma być unikalnym ciągiem znaków zawierających wiele ważnych informacji. Składa się na niego 15 cyfr. Pierwszych sześć to tzw. numer TAC (Type Approval Code) czyli kod homologacyjny. W wielu telefonach zakupionych w Polsce numer ten zaczyna się od „35” co oznacza, że homologację na dane urządzenie wydał BABT (British Board for Telecommunications). Od 7 do przedostatniej cyfry mamy do czynienia z przydzielonym indywidualnym numerem seryjnym urządzenia. Ostatni znak to tzw. cyfra kontrolna.

Do czego konsumentowi może się przydać IMEI?

Jest jedna sytuacja, w której numer IMEI może się szczególnie przydać zwykłemu użytkownikowi telefonu – żeby była jasność – nikomu jej nie życzymy. Mowa o kradzieży urządzenia. Każdy użytkownik ma prawo poprosić usługodawcę o zablokowanie skradzionego sprzętu. Wcześniej powinien zgłosić ten fakt w najbliższej jednostce policji i poprosić o stosowne zaświadczenie od funkcjonariusza. Z takim dokumentem wystawionym przez stróżów prawa, dokumentem tożsamości oraz dowodem zakupu z wpisanym numerem IMEI (np. faktura VAT lub karta gwarancyjna) zgłaszamy się do salonu operatora. Tam dostajemy do wypełnienia formularz zgłoszenia zablokowania numeru IMEI.

Procedura skutkuje zablokowaniem możliwości korzystania z danego numeru telefonu we wszystkich sieciach komórkowych. Co ważne, procedura jest odwracalna. W sytuacji, kiedy odzyskamy nasz telefon, po zgłoszeniu tego faktu na policji możemy wnioskować do operatora o zdjęcie blokady. Operację możemy przeprowadzić jedynie oficjalną, pisemną drogą. To oznacza, że sprawy nie załatwimy przez infolinię czy elektroniczny formularz.

Sprawdź także: Skradziono mi telefon. Co robić?

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!