Chcesz stojak na dworcu PKP? Zgłoś to, a koleje postawią. Wszystko, by przypodobać się rowerzystom

PKP Polskie Linie Kolejowe chcą zachęcić jeszcze większa grupę rowerzystów do korzystania z kolei. Spółka ruszyła z nietypową inwestycją. PKP postawiło ponad 6,5 tysiąca stojaków na rowery na swoich stacjach.

Chcesz stojak na dworcu PKP? Zgłoś to, a koleje postawią. Wszystko, by przypodobać się rowerzys
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 kwietnia 2019

Jak informuje biuro prasowe PKP PLK, stojaki rowerowe są rozstawione na ponad 1200 stacjach i przystankach oraz przy ponad 300 dworcach, tak by możliwie duża liczba rowerzystów mogła korzystać z usług kolei.

Sprawdź także: PKP wstrzymuje sprzedaż biletów na niektóre pociągi... bo pękają

Stojaki rowerowe na dworcach

Koleje zdecydowały się na zamontowanie stojaków rowerowych jak najbliżej peronów. Jednocześnie miejsca, gdzie będą stały rowery mają być oświetlone dzięki czemu zwiększy się bezpieczeństwo. Najwięcej nowych stojaków PKP zamontowało w województwach zachodniopomorskim i łódzkim. Tylko tam powstało ponad 100 stoisk.

Lokalizacje stojaków określane są zgodnie z potrzebami i zgłoszeniami rowerzystów, a także samorządów. Na zgłoszenia lokalizacji kolejarze czekają między innymi poprzez profil na Facebooku @PolskieLinieKolejowe.

Już teraz ponad 2200 miejsc na rowery znajduje się przy ponad 300 dworcach kolejowych, m.in. w Gdyni, Poznaniu, Katowicach, we Wrocławiu (tu do dyspozycji cyklistów jest ok. 200 miejsc parkingowych dla rowerów). Montaż stojaków jest również standardem przy planowanych i prowadzonych obecnie modernizacjach dworców należących do PKP S.A.

Jak przewozić rower w pociągu?

Wszystko po to, by zachęcić rowerzystów do korzystania z kolei. Kolejarze przypominają, że w pociągach PKP Intercity rowery mogą być przewożone w wyznaczonych do tego wagonach i miejscach, które do tego zostały wskazane. W składach TLK i IC, w których wagon jest przystosowany do przewozu rowerów, przewozi się je w miejscach do tego wyznaczonych.

Sprawdź także: Jak oddać bilet kolejowy?

W przypadku braku takiego wagonu jednoślady przewozi się w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu. Natomiast w składach EIC rower przewozimy wyłącznie w wagonie przystosowanym do przewozu rowerów, na miejscu do tego wyznaczonym.

Opłata za przewóz roweru jest zryczałtowana i wynosi 9,10 zł, niezależnie od długości trasy.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!