Bilet kolejowy w smarftonie. Co, jeśli wyczerpie się bateria w telefonie?

Liczba biletów kolejowych sprzedanych przez internet w 2018 roku wzrosła o 40% — poinformował właśnie Urząd Transportu Kolejowego. Choć wśród kanałów sprzedaży nadal pozycję lidera zajmują kasy, liczba sprzedanych biletów tradycyjną drogą stopniowo maleje.

Bilet kolejowy w smarftonie. Co, jeśli wyczerpie się bateria w telefonie?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 września 2019

Bilety na pociąg przez internet

Zakup biletu kolejowego przez internet to bardzo wygodne rozwiązanie. Po pierwsze oszczędzamy czas nie stojąc w długich kolejkach na dworcach (szczególnie w godzinach porannych i w weekendy), po drugie możemy to zrobić nawet na peronie oczekując na przyjazd pociągu. Osoby planujące podróż z większym wyprzedzeniem, mogą dokonać transakcji chwilę po wyszukaniu dogodnego połączenia a także, w wielu przypadkach skorzystać z aktualnej promocji.

To tylko niektóre z powodów, dla których coraz częściej sięgamy po elektroniczną formę. Najważniejszym jest jednak wygoda – wszystko włącznie z rozkładem, biletem a także dokumentem potwierdzającym tożsamość (dzięki rządowej aplikacji mTożsamość) mamy w zasięgu ręki w telefonie. 

Jak oddać bilet kolejowy?Jak oddać bilet kolejowy? Michał Górecki

Elektroniczny bilet a rozładowany smartfon

W przypadku elektronicznego rozwiązania jest tylko jeden problem, który może spowodować niemałe kłopoty. Jeżeli wyruszamy w podróż z biletem w telefonie, warto pamiętać o wcześniejszym naładowaniu baterii w urządzeniu. Choć to wydaje się „oczywistą oczywistością”, bardzo często zdarza się, że pasażerowie muszą się tłumaczyć, że bilet kupili, ale ich telefon właśnie odmówił posłuszeństwa. Takie sytuacje cały czas mają miejsce. Niestety nie wszystkie pociągi są jeszcze wyposażone w gniazdka 230V które umożliwiłyby podładowanie baterii. Praktycznym rozwiązaniem jest więc power bank, który zajmuje niewiele miejsca, a może wyratować nas z opresji.

Jeżeli mamy taką możliwość, warto wydrukować elektroniczny bilet, tak jak to robimy w przypadku podróży lotniczych. Taki bilet również posiada kod QR pozwalający na zeskanowanie go przez konduktora i tym samym potwierdzenie zakupienia biletu.

Jak często kupujemy elektroniczne bilety?

Jak wynika z najnowszych danych Urzędu Transportu Kolejowego, w 2018 roku za pośrednictwem  strony www oraz dedykowanych aplikacji mobilnych sprzedano ponad 33,2 mln biletów, podczas gdy rok wcześniej było to 23,5 mln. Wielu podróżnych decyduje się także na skorzystanie z biletomatów znajdujących się na dworcach, peronach a także na pokładach pociągów, co często można spotkać w nowym taborze kolei regionalnych.

Jeżeli połączymy wszystkie bezobsługowe formy zakupu biletów kolejowych (internet oraz biletomaty) okaże się, że w ten sposób dokonano prawie 60 mln transakcji. Jak zauważa prezes UTK Ignacy Góra, oznacza to, że prawie co piąty bilet na rynku kolejowym w Polsce nabywany jest poprzez nowoczesne rozwiązania i poza kasą biletową.

Kasa biletowa nieczynna – co robić?

Liczba biletów zakupionych w kasach powoli, choć systematycznie maleje. W 2018 roku był to spadek o 6%. Nieco częściej decydujemy się za to na zakup u konduktora – tu odnotowano wzrost o 3%. Może to wynikać z zamykania kolejnych, nierentownych kas głównie na małych stacjach na trasach lokalnych. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji drużyna konduktorska sprzeda nam bilet bez naliczania dodatkowych opłat.

Podróż pociągiem z psem. Czy trzeba kupić osobny bilet dla psa?Podróż pociągiem z psem. Czy trzeba kupić osobny bilet dla psa? Dorota Kraskowska

Nowa aplikacja kolejowa

Jak poinformowała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., użytkownicy smartfonów działających w systemie Android oraz iOS mogą pobrać najnowszą aplikację „Portal Pasażera”. Wśród jej praktycznych funkcji znajdują się m.in. — szybkie połączenia, wybór ulubionych stacji i tras oraz rzeczywisty czas jazdy pociągu. Narzędzie docelowo ma zastąpić popularną aplikację Rozkład Kolejowy. Ważną zmianą jest także dostosowanie jej możliwości do potrzeb osób niewidomych oraz niedowidzących.

Ciekawą funkcją jest także możliwość podglądu trasy pociągu w czasie rzeczywistym – w tym aktualne jego położenie. Pod tym względem aplikacja będzie przypominała nieco popularny system flightradar24 pokazujący na żywo rozmieszczenie samolotów na mapie świata. Korzystanie z aplikacji jest całkowicie bezpłatnie. Program współpracuje z technologią VoiceOver stosowaną na platformie iOS oraz androidowym systemem TalkBack. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!