10 sposobów na bezpieczeństwo w sieci

Jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci? Jak zabezpieczyć się korzystając z internetu?

10 sposobów na bezpieczeństwo w sieci
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 lutego 2019

Internet to olbrzymie medium, z którego korzystasz codziennie, ale nie zawsze z pełną świadomością czających się w nim zagrożeń. Dlatego musisz wiedzieć, jakie ryzyka Ci grożą i przede wszystkim – jak się przed nimi zabezpieczyć. Wybraliśmy 10 podstawowych zagadnień, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz bezpiecznie korzystać z sieci.

  1. Hasła to podstawa

Hasła to Twoje podstawowe i w zasadzie najważniejsze zabezpieczenie. Nie idź pod tym względem na łatwiznę i na przykład nie dodawaj wszędzie takiego samego hasła, np. daty urodzenia albo imienia swojego czworonoga. Silne hasło to zdecydowanie lepsze zabezpieczenie.

  1. Zachowaj szczególną ostrożność wchodząc w linki

Bardzo częstym sposobem atakowania prywatności i wyciągania danych są rozsyłane na skrzynki pocztowe wiadomości e-mail, zawierające dziwne załączniki lub proszące o kliknięcie w jakieś linki. To tak zwany phishing. Nie istnieje jeden i do tego 100-procentowo pewny sposób na obronę. Najlepiej po prostu uważać i nigdy ich nie otwierać. Znacznie bezpieczniejsze jest samodzielne wchodzenie na interesującą Cię stronę.

  1. Szyfrowanie plików na dysku

Dysk Twojego komputera to mnóstwo cennych danych i informacji na Twój temat. Aby dobrze go zabezpieczyć, konieczne jest jego szyfrowanie (na przykład funkcja Bitlocker czy VeraCrypt).

  1. Weryfikacja dwuetapowa

Tam, gdzie konieczna jest weryfikacja, na przykład przy płatnościach internetowych, konieczna jest jej dwuetapowość. Czyli oprócz zalogowania się na danej stronie, ustaw sobie dodatkowo na przykład kod otrzymywany w wiadomości SMS. Potencjalnemu złodziejowi z dużym prawdopodobieństwem nie uda się wówczas dokonać zakupów bez Twojej woli.

  1. Bezpieczny protokół HTTPS

Staraj się wchodzić wyłącznie na strony, które są odpowiednio zabezpieczone przed atakami z zewnątrz. Jeżeli strona nie ma protokołu https zapisanego przed swoim adresem, możesz wykorzystać wtyczkę HTTPS Everywhere, która wymusza połączenie tego typu. Dotyczy to zwłaszcza tych stron, na których planujesz podać swoje dane.

  1. Tryb incognito

Wykorzystanie trybu incognito nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z widocznością w sieci. Aktywności widzi na przykład dostawca internetu. Wybranie tego trybu wpływa jedynie na brak zapisywania historii przeglądarki i nie pokazuje lokalizacji.

  1. Virtual Private Network

VPN to rozwiązanie pozwalające na bezpieczne przesyłanie danych bez pokazywania lokalizacji.

  1. DuckDuckGo

DuckDuckGo to nazwa wyszukiwarki internetowej, która dużo lepiej w porównaniu z Google chroni dane użytkowników. Ma to jednak minus, ponieważ jej wyniki nie są tak precyzyjne.

  1. Komunikatory szyfrujące w trakcie rozmów tekstowych

Lubisz dużo pisać i to poprzez internet najczęściej kontaktujesz się ze znajomymi? W takim razie wykorzystaj komunikator, który szyfruje przesyłane teksty. Przykładem takiego rozwiązania jest Signal. Możesz mieć wówczas pewność, że treści nie wpadną w niepowołane ręce.

  1. Wylogowywanie się i używanie pseudonimów

Zawsze po skończonej pracy powinno się wylogowywać z danej strony oraz z komputera. Dotyczy to zwłaszcza korzystania z komputera w miejscu publicznym, gdzie dostęp do niego mogłyby mieć niepowołane osoby. Inaczej stać się można ofiarą żartu albo w dużo poważniejszej sytuacji, utracić swoje dane. Dotyczy to również korzystania z pseudonimów, które nie pozwalają na łatwą identyfikację swojej osoby oraz podawania w internecie jak najmniejszej ilości informacji na swój temat. Lepiej pozostawić je dla osób znanych w realnym świecie.

Sprawdź też:

Jak chronić urządzenia domowe przed cyberatakami?

Jak sprzedawać przez Internet?

8 zasad bezpiecznych zakupów

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!